Šest unijních lídrů bude diskutovat o tom, kdo by měl nahradit Junckera

Dnes se v Bruselu sejde šest unijních lídrů, aby prodiskutovali možné kandidáty na budoucího předsedu Evropské komise. Téměř dva týdny po celoevropských volbách se očekává, že tato neformální večeře posune celý proces volby Juckerova nástupce dopředu. Žádný z dosavadních kandidátů není ve vedení, ani není nad ostatními výrazněji favorizován. Volba budoucího předsedy Evropské komise tak stále zůstává otevřená a nejasná. Proto lídři EU přicházejí se zcela novým přístupem k jednání v rámci Evropské rady.

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise
doporučujeme

Jako součást nového procesu se sejde šest lídrů pocházejících ze tří nejsilnějších politických skupin v Evropském parlamentu v „hlavním městě EU“ za účelem hlubší diskuze o obsazení vrcholových unijních pozic. Koordinátory nadcházející volby byli za konzervativní Evropskou lidovou stranu (EPP) vybráni chorvatský premiér Andrej Plenkovič a jeho lotyšský protějšek Krišjānis Kariņš, liberální ALDE zastupují premiéři z Nizozemí (Mark Rutte) a Belgie (Charles Michel) a za sociální demokraty budou přítomni lídři vlád Španělska a Portugalska – Perdo Sánchez a António Costa.

Výše zmínění lídři a koordinátoři byli svými stranickými rodinami vybráni již v průběhu neformálního setkání Evropské rady minulý týden. Jejich hlavním cílem bude určovat a řídit směr diskuzí v průběhu volby budoucího předsedy Evropské komise. Volba samotná je velice komplexním procesem, který je letos ztížen povolebním uspořádáním v parlamentu.

Evropský parlament, který vzešel z voleb v roce 2014, se z většiny skládal z poslanců konzervativní EPP a sociálních demokratů. Tyto dvě nejsilnější skupiny tak určovaly směr diskuzí o tom, kdo Evropskou komisi povede. A měly o tom poměrně jasno. Letos je tato situace poněkud komplikovanější, a to z toho důvodu, že z voleb nevzešel jasný vítěz. Strany, které získaly v Evropském parlamentu nejvíce křesel, tak teprve budou o možné koalici vyjednávat. Je však možné, že se unijní liberálové a sociální demokraté budou snažit o podlomení jakéhosi „monopolu“, který drží stále nejsilnější EPP. Ta totiž aktuálně ovládá přední pozice v Evropské komisi, Radě i parlamentu.

Tato nová invence ve stylu volby budoucího předsedy Komise nemusí být podle některých vedoucích představitelů unijních institucí dostačující, uvedl server Politico. Jmenováni šesti koordinátorů by do určité míry totiž mohlo oslabit pozice lídrů politických skupin. Koordinátoři zároveň nemohou hovořit jednotným hlasem za všech 28 členských zemí EU, a tuto skutečnost bude Donald Tusk brát zřejmě v potaz. A nakonec, rozhovorů mezi šesti koordinátory se nebudou účastnit ani dva nejvlivnější unijní lídři – Angela Merkelová a Emmanuel Macron. O dalších lídrech EU, kteří by mezi hlavními koordinátory měli mít své místo, by se však mohly vést dlouhé debaty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šetřit, nebo utrácet? Ekonom varuje před úskalím dluhových pastí v pandemii

29.10.2020 00:01 NÁZOR - Mezinárodní měnový fond (MMF) dělá světu velkou službu, když radí svým členským zemím silně…

Kvůli omezení potratů v Polsku byly v ulicích desetitisíce lidí

28.10.2020 22:13 Desítky tisíc lidí se dnes na mnoha místech Polska zapojily do protestů v rámci stávky žen kvůli…

Španělsko hlásí 20.000 nově nakažených, Portugalsko rekord

28.10.2020 21:40 Ve Španělsku za poslední den přibylo téměř 20.000 lidí nakažených koronavirem a nemocnice přijaly…

Macron vyhlásil plošné uzavření restaurací a omezení pohybu

28.10.2020 21:05 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes kvůli prudkému šíření koronaviru v zemi vyhlásil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama