Pohár trpělivosti přetekl: Itálie bude potrestána za svou rozpočtovou neposlušnost

Italská populisticko-extremistická vláda svojí fiskální politikou porušuje rozpočtová pravidla EU. Místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis dokonce varoval, že pokud bude tento trend pokračovat i nadále, hrozí ekonomický kolaps. Z tohoto důvodu se Evropská komise rozhodla minulý týden zahájit disciplinární řízení proti Itálii. Informoval o tom server Politico.eu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

Evropská komise se k tomuto radikálnímu řešení uchýlila šest měsíců poté, co se neúspěšně snažila přimět Itálii ke kompromisnímu řešení, které by uložení pokuty ve výši 3,5 miliardy euro zabránilo. Brusel se vždy snažil těmto krokům předcházet a s dotyčnou zemí se domluvit. Řím se však nad jakákoliv rozpočtová omezení cítí povznesený. Této skutečnosti přispívá mimo jiné i fakt, že se celá italská vládní koalice skládá s antisystémových a populistických stran.

Disciplinární řízení, které se Evropská komise rozhodla proti Itálii, respektive jejímu nadměrně deficitnímu rozpočtu, zahájit, však nespočívá v tom, že by někdo chtěl trestat neposlušného člena, nýbrž v úsilí o stabilizaci eurozóny, a tím pádem i eura. Kromě Itálie bylo sankcemi ohrožené i Španělsko. To však projevilo mnohem větší smysl pro diplomacii a miliardové pokutě se vyhnulo. V případě Itálie varují ekonomičtí odborníci před hrozícím krachem podobně jako tomu bylo v Řecku.

"Veškeré makroekonomické ukazatele se nacházejí v červených číslech. Deficit státního rozpočtu a veřejný dluh rostou, zatímco ekonomika zpomaluje," varoval místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis během rozhovoru s novináři v Bruselu. Dombrovskis zároveň uvedl, že současná italská vláda jde proti zájmům svých voličů, protože prohlubuje riziko ekonomického kolapsu. 

Italská vláda, která se po parlamentních volbách 2018 skládá z krajně pravicové Liga Severu a antisystémového Hnutí pěti hvězd, však taková tvrzení odmítá, a stojí si za tím, že větší výdaje naopak potřebuje k oživení dosud skomírající italské ekonomiky. "Nechceme okrádat jiné země. Pouze potřebujeme mít dostatek finančních prostředků, které bychom mohli investovat do nových pracovních míst. Jediná cesta, jak toho můžeme dosáhnout, je snížit daně, a dát Italům práci. Škrty a sankce v minulosti vedly k nezaměstnanosti a chudobě. Musíme udělat pravý opak," hájil svojí politiku italský premiér a předseda Ligy Severu Matteo Salvini.

Představitelé Hnutí pěti hvězd si zase naopak stěžovali na dvojí metr. Podle jejich názoru je Itálie jedinou zemí, které teď hrozí sankce, přičemž se opomíjí porušování pravidel EU ze strany silnějšího Německa a Nizozemska. K tažení proti Itálii potřebuje Evropská komise souhlas Rady EU, u níž se ale očekává, že dá její iniciativě zelenou. 

Podle rozpočtových pravidel EU nesmí veřejný dluh členských zemí překročit 60 % HDP a deficit státního rozpočtu musí být nižší než 3 % HDP. Už jenom samotný italský státní dluh činil před loňskými parlamentními volbami 130 % HDP, přičemž se očekává, že ještě poroste. Velkou část italských výdajů tvoří podpora v nezaměstnanosti, která je jednou z největších v EU, a důchodová reforma. Podle odhadů jak Evropské komise, tak i italských ekonomů nelze v dohledné době očekávat pokles státního dluhu, ani růst italské ekonomiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Pořádně ukřičený binec." Británie z EU neodejde 31. října? Debata se…

19.06.2019 07:17 Pětice zbývajících kandidátů na post lídra britské Konzervativní strany prezentovala v úterý večer…

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

18.06.2019 20:39 Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky…

Boj o nástupce Mayové se zúžil na pět kandidátů. Vypadl "brexitový"…

18.06.2019 20:38 Aktualizováno Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama