Hledá se nástupce Mayové. Konzervativci zahájili nominace na post předsedy

Hledání následníka Theresy Mayové v čele britské vládní Konzervativní strany dnes oficiálně začalo. Zájem o nejvyšší stranický post oznámilo zatím jedenáct politiků z řad konzervativců. Za favorita klání, jehož vítěz nahradí Mayovou také ve funkci ministerské předsedkyně, je považován bývalý ministr zahraničí Boris Johnson.

Theresa Mayová
doporučujeme

Nominační proces potrvá do dnešní 18:00 SELČ. Každý z kandidátů potřebuje podporu nejméně osmi poslanců, aby se o funkci mohl ucházet. Dosud tento práh překročilo šest z 11 uchazečů. Po sérii hlasování konzervativních poslanců v příštích 14 dnech zbudou pouze dva kandidáti, o kterých následně bude hlasovat členská základna. Nový předseda by měl být znám do konce července.

Mayová v pátek rezignovala na funkci předsedkyně strany kvůli sporům kolem brexitu. Opakovaně se jí nepodařilo v britském parlamentu prosadit kompromisní dohodu o odchodu Británie z Evropské unie, kterou připravili britští a unijní vyjednavači a proti které se postavila i část konzervativních poslanců.

Za favorita soupeření o křeslo Mayové platí zastánce tvrdého brexitu a bývalý ministr zahraničí Boris Johnson. Přisuzují se mu především schopnosti přilákat zastánce odchodu Británie z EU zpět ke Konzervativní straně.

Johnson se v neděli postaral o rozruch, když řekl, že by jako premiér zadržel dohodnutou platbu 39 miliard liber (1,12 bilionu Kč) jako finanční vyrovnání s EU, dokud Brusel nedá Londýnu lepší podmínky pro odchod z evropského bloku. Zrušil by též takzvanou irskou pojistku, která má za cíl zabránit obnovení klasické hranice mezi Irskou republikou a britským Severním Irskem. Má rovněž v úmyslu snížit daně podnikatelům a zvýšit práh, od něhož zaměstnanci platí 40procentní daň z příjmu.

Šance vystřídat Mayovou v čele strany má ovšem i ministr zahraničí Jeremy Hunt, který v této pozici nahradil právě Johnsona. Je ale mnohými považován za nedostatečně výrazného, aby přilákal konzervativcům ztracené voliče. Hunt při referendu v roce 2016 hlasoval pro setrvání v unii, nyní však slibuje vyjednat lepší dohodu a vyvést Británii z EU. Pro svou kandidaturu získal podporu vlivné ministryně práce Amber Ruddové a ministryně obrany Penny Mordauntové.

Naopak vyhlídky dalšího z uchazečů, ministra životního prostředí a jednoho z vůdců kampaně za odchod Británie z EU, Michaela Govea se nejspíše značně snížily poté, co o víkendu pod tlakem přiznal, že před 20 lety bral kokain. On sám svůj prohřešek označil za velkou chybu, kandidatury se ovšem přes vlnu kritiky vzdát nehodlá.

Exministr pro brexit Dominic Raab je mezi uchazeči hlavním oponentem Johnsona v brexitovém křídle strany. O Británii tvrdí, že byla "ponížena" brexitovým vyjednáváním.

Další z kandidátů Matt Hancock na téma brexitu uvedl, že politici musí být upřímní ohledně kompromisů, jejichž cílem je brexitovou dohodu prosadit v dolní komoře parlamentu. Stanici BBC řekl, že odchod bez dohody parlament nikdy neschválí. Pokusil by se znovu projednat smlouvu s EU, ale hlavně by se soustředil na to, aby smlouva prošla parlamentem.

Bývalý bankéř a syn pákistánského řidiče autobusu Sajid Javid je od dubna letošního roku britským ministrem vnitra. V této pozici měl na starosti i záležitosti imigrace, která stála v popředí kampaně za brexit. Před svou kandidaturou do čela konzervativců na sebe upozornil tvrdým postojem při potírání pašeráků převážejících migranty malými čluny přes průliv La Manche.

Mark Harper, Esther McVeyová, Rory Stewart, Sam Gyimah a Andrea Leadsomová zatím nedosáhli potřebné podpory osmi poslanců. Hrozí jim proto, že budou z nominace vyřazeni.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlín hledá nové jméno pro Mouřenínovu ulici, kde je ambasáda ČR

12.08.2020 11:50 Stejně jako jiné světové metropole, tak i Berlín přemýšlí o přejmenování některých míst, jejichž…

Vědci: Rusko se chová hloupě, jeho vakcína může vše zhoršit. Z dobrého…

12.08.2020 11:07 Rusko oznámilo, že jako první země na světě schválilo vakcínu proti novému typu koronaviru.…

V Bruselu jsou ode dneška povinné roušky na veřejných místech

12.08.2020 10:22 V Bruselu ode dneška platí povinnost zakrývat si nos a ústa na všech veřejných prostranstvích.…

Covid-19: V Německu rychle přibývá nových případů, ministr je skeptický…

12.08.2020 08:51 Aktualizováno V Německu začal po třech dnech opět strměji růst počet nově odhalených případů nákazy koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama