První mše po požáru bude v Notre-Dame v sobotu, jen pro 20 lidí

V požárem poškozené katedrále Notre-Dame v Paříži se v sobotu vpodvečer uskuteční první bohoslužba. Mše v jedné z postranních kaplí se bude moci zúčastnit jen kolem dvou desítek lidí, k vidění ale bude v televizním přenosu. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na vedení místní diecéze.

Přidejte svůj názor

katedrála Notre-Dame
doporučujeme

Mši bude sloužit pařížský arcibiskup Michel Aupetit a její průběh a načasování bude záviset na tom, zda úřady do soboty pro veřejnost otevřou prostranství před katedrálou. V okolí chrámu pokračují práce, které mají odstranit kontaminaci olovem, která vznikla právě v důsledku dubnového požáru.

Radnice minulý týden oznámila, že náměstí před katedrálou se tento týden otevře, a to až budou známy výsledky testů, které přítomnost olova měří. Přesné datum však neuvedla.

Pokud bude náměstí před chrámem v sobotu přístupné, měly by se před začátkem mše konat pro shromážděné věřící večerní modlitby - nešpory. Bohoslužby samotné se pak v chrámu zúčastní jen dvacítka lidí, výhradně kněží a kanovníci, a to s ohledem na bezpečnost, uvedla diecéze.

Pokud úřady okolí chrámu zpřístupní, chce církev do soboty instalovat přímo před ním provizorní mariánskou svatyni. Ve stanu má být umístěna kopie sochy Pany Marie z chrámu, aby měli věřící chráněné místo pro modlitbu.

V sobotu uplynou přesně dva měsíce od chvíle, kdy chrám 15. dubna zachvátil rozsáhlý požár. Než jej hasiči následujícího dne nad ránem uhasili, zničil požár střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století. Propadla se i část kleneb. Vyšetřovatelé považují za pravděpodobnou příčinu vzniku požáru elektrický zkrat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polští záchranáři našli věci obou speleologů uvázlých v jeskyni v Tatrách

20.08.2019 21:23 Záchranáři, kteří se v polské části Tater od víkendu snaží pomoci dvěma polským speleologům…

Johnson chce odstranit irskou pojistku. Jednat o ni bude po 31. říjnu

20.08.2019 20:20 Britský premiér Boris Johnson se bude v příštích dnech snažit přesvědčit německou kancléřku Angelu…

V Itálii padla vláda. Premiér Conte ohlásil demisi a pustil se do Salviniho

20.08.2019 18:59 Aktualizováno Italský premiér Giuseppe Conte dnes v parlamentu ohlásil svou demisi. Italská vláda, na níž se…

Británie kvůli brexitu omezí svou účast na schůzkách EU

20.08.2019 18:44 Británie přestane posílat své zástupce na řadu schůzek Evropské unie, aby se mohli soustředit na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama