První mše po požáru bude v Notre-Dame v sobotu, jen pro 20 lidí

V požárem poškozené katedrále Notre-Dame v Paříži se v sobotu vpodvečer uskuteční první bohoslužba. Mše v jedné z postranních kaplí se bude moci zúčastnit jen kolem dvou desítek lidí, k vidění ale bude v televizním přenosu. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na vedení místní diecéze.

Přidejte svůj názor

katedrála Notre-Dame
doporučujeme

Mši bude sloužit pařížský arcibiskup Michel Aupetit a její průběh a načasování bude záviset na tom, zda úřady do soboty pro veřejnost otevřou prostranství před katedrálou. V okolí chrámu pokračují práce, které mají odstranit kontaminaci olovem, která vznikla právě v důsledku dubnového požáru.

Radnice minulý týden oznámila, že náměstí před katedrálou se tento týden otevře, a to až budou známy výsledky testů, které přítomnost olova měří. Přesné datum však neuvedla.

Pokud bude náměstí před chrámem v sobotu přístupné, měly by se před začátkem mše konat pro shromážděné věřící večerní modlitby - nešpory. Bohoslužby samotné se pak v chrámu zúčastní jen dvacítka lidí, výhradně kněží a kanovníci, a to s ohledem na bezpečnost, uvedla diecéze.

Pokud úřady okolí chrámu zpřístupní, chce církev do soboty instalovat přímo před ním provizorní mariánskou svatyni. Ve stanu má být umístěna kopie sochy Pany Marie z chrámu, aby měli věřící chráněné místo pro modlitbu.

V sobotu uplynou přesně dva měsíce od chvíle, kdy chrám 15. dubna zachvátil rozsáhlý požár. Než jej hasiči následujícího dne nad ránem uhasili, zničil požár střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století. Propadla se i část kleneb. Vyšetřovatelé považují za pravděpodobnou příčinu vzniku požáru elektrický zkrat.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama