Odpor k turistům roste. Palma de Mallorca chce omezit obří výletní lodě

Dvě desítky ekologických a občanských sdružení ve městě Palma de Mallorca dnes zahájily kampaň za omezení provozu velkých výletních lodí, které přivážejí na ostrov mnoho turistů. Podle stěžovatelů to neúnosně zatěžuje město odpadem. Uvedla to agentura AFP. Proti cestám turistů na velkých plavidlech se bouří také někteří lidé v Benátkách, kde se proti tomu konal v sobotu protest.

Přidejte svůj názor 1 komentář

lodní doprava
doporučujeme

Turistů podle statistického úřadu Baleárských ostrovů neúnosně přibývá od roku 2009. Do hlavního města Palma de Mallorca lodě před deseti lety přivezly 545.000 návštěvníků, zatímco loni už 1,19 milionu.

Manifest stěžovatelů byl dnes zveřejněn na platformě Youmove.eu. Žadatelé chtějí, aby úřady povolily do přístavu vplouvat pouze jedné lodi denně a aby se denní příliv turistů omezil na 4000.

zdroj: YouTube

"Každý den sem dorazí tři nebo čtyři lodě a z nich vystoupí 15.000 lidí," říká Jaume Garau z ekologické platformy Palma XXI, která je jedním ze signatářů petice.

Evropský svaz dopravy a životního prostřední ve své nedávné studii konstatoval, že z evropských měst je Palma de Mallorca po Barceloně druhé nejvíce znečištěné místo tímto typem turistiky. Hned za ní jsou Benátky. Tam přišly v sobotu tisíce lidí protestovat proti tomu, aby do města mohly vplouvat velké lodě.

Několik dní předtím tam výletní loď narazila do mola a člunu s turisty, čtyři lidé se při tom zranili. Účastníci demonstrace tvrdí, že každá z velkých turistických lodí zamoří ovzduší stejně jako 14.000 aut.

Petice, která má město Palma de Mallorca chránit před návaly turistů ale narazila na odpor podnikatelských sdružení. Ta ve svém prohlášení vyzvedla ekonomický význam lodí s turisty pro místní ekonomiku. "Jsou to turisté, kdo konzumují, nakupují, chodí do restaurací a utrácejí v krátkém časovém rozmezí," stojí v prohlášení.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hororový nález na Slovensku: Ze studny vytáhli dva mrtvé, jedním byl…

16.06.2019 21:58 Aktualizováno Ve městě Senica na západě Slovenska hasiči v sobotu večer vytáhli ze studny muže a ženu, kteří již…

Muslim vyzbrojený nožem ohrožoval hlídku v Lyonu, voják ho postřelil

16.06.2019 21:41 Francouzský voják dnes vystřelil na muže, který nožem ohrožoval hlídku střežící vojenskou nemocnici…

Uprchlíci se stále valí na Evropu, u Libye zastaven člun plný Afričanů

16.06.2019 21:19 Libyjská pobřežní stráž dnes na facebooku oznámila zachránění dalších 91 migrantů z různých…

Protiuprchlická AfD "vybouchla" u voleb, starostou Zhořelce bude kandidát…

16.06.2019 20:15 Sebastian Wippel z Alternativy pro Německo (AfD) se nestane prvním zástupcem této protiimigračně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama