Uhynulý doubek? Macron odmítl spekulace o zlém znamení, Trump dostane náhradu

Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá do Bílého domu poslat nový dub jako náhradu za strom, který přivezl jako dar při své loňské návštěvě USA. Doubek, který spolu s prezidentem Donaldem Trumpem zasadil, nepřežil podmínky následné karantény. Macron v rozhovoru poskytnutém švýcarské stanici RTS zároveň uvedl, že by lidé neměli uhynutí stromu přikládat přílišný význam. Řada médií spatřovala v osudu doubku metaforu napětí ve francouzsko-amerických vztazích.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Emmanuel Macron
doporučujeme

"Pošleme mu jiný, není to žádná tragédie," řekl Macron švýcarské veřejnoprávní stanici. Americko-francouzské přátelství si nový strom podle francouzské hlavy státu zaslouží. "Není třeba hledat symboly tam, kde žádné nejsou. Symbolem bylo jeho společné zasazení," dodal.

Macron s Trumpem loni 23. dubna zasadili před sídlem amerického prezidenta malý dub, který francouzský prezident dovezl do Spojených států jako dar.

"Tento dub - můj dar prezidentovi Trumpovi, bude v Bílém domě připomínkou svazků, jež nás pojí," tweetoval k tomu tehdy Macron. Strom měl být připomínkou obětí příslušníků amerického námořnictva za první světové války.

zdroj: YouTube

V půdě ale zůstal pouze několik dní - 28. dubna ho odnesli a umístili do fytosanitární karantény, jíž musejí projít všechna dovážené semena i sazenice stromů, aby se zabránilo šíření chorob. Francouzský velvyslanec v USA tehdy řekl, že stromek bude později znovu zasazen. O víkendu zdroj z americké diplomacie ale uvedl, že dub karanténu nepřežil. Řada médií v tom spatřovala metaforu napětí ve vztazích Trumpa a Macrona, které rozděluje názor mimo jiné na klimatické změny či íránský jaderný program.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vrah německého politika dopaden? Policie byla původně na špatné stopě

16.06.2019 17:46 Německá policie zatkla muže, který je důvodně podezřelý z vraždy vysoce postaveného úředníka místní…

Hororový nález na Slovensku: Ze studny vytáhli dva mrtvé, jedním byl…

16.06.2019 17:03 Aktualizováno Ve městě Senica na západě Slovenska hasiči v sobotu večer vytáhli ze studny muže a ženu, kteří již…

"Londonistán, Khan je pohroma." Trump urážel starostu britské metropole,…

16.06.2019 17:03 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump označil londýnského starostu Sadiqa Khana za katastrofu pro…

Emise oxidu uhličitého? Německo chce jít na nulu, vyplývá z uniklých…

16.06.2019 16:53 Německo podpoří cíl Evropské unie do roku 2050 snížit čisté emise oxidu uhličitého (CO2) na nulu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama