Komentář: Bude Británie potřebovat další odklad brexitu?

KOmentář: Když lídři Evropské unie letos v dubnu odsouhlasili další odklad brexitu, tentokrát na 31. října tohoto roku, tvrdilo se, ale hlavně také doufalo, že se jedná o odložení poslední. Jsou tomu už téměř tři roky od konání referenda o členství Spojeného království v EU a více než dva roky od toho, co Theresa Mayová aktivovala článek 50 Lisabonské smlouvy, který ukotvuje mechanismus vystoupení země z evropského bloku. Napříč britskou politickou reprezentací však ohledně podoby brexitu doposud nepanuje shoda a roztříštěnost uvnitř politického systému země pak způsobuje stále hlubší roztříštěnost a polarizaci i u občanů. Země, která měla Evropskou unii opustit na konci letošního března, tak stále nemá jasno, kdy a jak brexit uskuteční. Nebylo by proto lepší vyjednávací dobu opět prodloužit, a tím Británii poskytnout více času na promyšlenou?

Přidejte svůj názor

Velká Británie se rozhodla vystoupit z EU a vydat se vlastní cestou. Ilustrační fotografie
doporučujeme

Spojené království se nyní nachází ve slepé uličce, ze které nemůže najít cestu ven. I proto by se zdálo logické brexitová vyjednávání opět prodloužit, aby se vše stihlo a země nemusela unii opustit neuspořádaně a „divoce“. Brexit bez dohody je však stále možný, několik kandidátů na pozici britského premiéra hlásá, že zemi z EU vyváže k 31. říjnu – a to ať s dohodu, nebo bez ní.

Právě i aktuálně probíhající volba nového konzervativního lídra a lídra vlády, který bude znám v průběhu nadcházejících týdnů, může celým procesem ještě pořádně zahýbat. I z tohoto důvodu by se další odklad brexitu zdál být na místě.

Mnozí však volají po jiném a konkrétnějším řešení současného brexitového patu – po druhém referendu. A tyto hlasy stále nabývají na síle i na relevanci, především od doby, kdy známe výsledky celounijních voleb do Evropského parlamentu. Britové jako by si svůj postoj k brexitu rozmysleli a nyní se v evropských volbách snažili vyjádřit svůj nesouhlas.

Volby sice se zřetelným náskokem vyhrála Farageova Strana pro brexit volající po okamžitém vystoupení země z EU, avšak ještě více občanů než kolik volilo Farage se v posledních několika měsících připojilo k online petici za odvolání článku 50 a tedy zrušení brexitu. Stejnou pozici jako tito nespokojení občané zastávají i liberální demokraté, kteří v květnových unijních volbách skončili druzí.

Pokud by však k uskutečnění druhého referenda opravdu došlo, potřebovala by Británie více času na jeho legální ukotvení a následné provedení. S největší pravděpodobností by to tedy znamenalo, že by brexit musel být znovu odložen. Je však více než jasné, že by se taková skutečnost nelíbila hlavním lídrům ostatních unijních zemí. Někteří z nich, především francouzský prezident Emmanuel Macron, měli už k odložení brexitu na říjen vážné výhrady. A mohli bychom si jen představovat, jak nepředstavitelný pro ně další odklad je.

Podle čelních představitelů liberálních demokratů by další a poslední odložení brexitu znamenalo šanci jednou pro vždy rozhodnout, jakým směrem se bude Británie ubírat. Jestli směrem od Evropské unie, jejíž součástí byla přes 40 let, nebo směrem k pokračující evropské integraci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Související:

Právě se děje

Další zprávy