Salvini utahuje uprchlíkům šrouby. Itálie zavře tábor Mineo na Sicílii

Italská vláda svůj největší uprchlický tábor, který leží na Sicílii nedaleko Katánie, uzavře už v polovině příštího měsíce. Podle agentury ANSA to dnes oznámil ministr vnitra Matteo Salvini. Tábor v obci Mineo začaly italské úřady vyklízet letos v únoru a původně měl být uzavřen koncem roku.

Přidejte svůj názor

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

"Díky naší politice uzavřených přístavů uzavíráme velké uprchlické tábory v celé Itálii," řekl dnes Salvini. Ten před rokem po nástupu do úřadu začal s přísnou migrační politikou, za což si od mnohých vysloužil kritiku. Salvini už v předvolební kampani slíbil snížit migraci do Itálie, která se v posledních letech stala hlavní vstupní branou na kontinent pro lidi prchající před bídou a konflikty v Africe a na Blízkém východě.

V době největší migrační vlny přes Středozemí do Evropy pobývalo v táboře Mineo v létě 2014 asi 4170 osob. Letos v únoru, když ho italské úřady začaly vyklízet, v něm žilo zhruba 1200 migrantů.

zdroj: YouTube

Nyní tam je podle agentury ANSA už jen 152 běženců. Migranti byli z tábora přemístěni do jiných zařízení, mimo jiné v Syrakusách, Raguse či Trapani.

"Čím větší centra jsou, tím snadnější je infiltrace zločinců," zdůvodnil Salvini letos v lednu vyklízení tábora Mineo.

Zpřísněná migrační politika italské vlády se projevila výrazným snížením počtu nových uprchlíků. Letos jich podle OSN do Itálie přes Středozemní moře do 10. června dorazilo 2144, což je o 85 procent méně než za totéž období loňského roku.

V úterý schválil italský kabinet další balíček opatření, který má přispět ke snížení přílivu migrantů do země a který podle agentury APA musí ještě schválit parlament. Jedno z opatření stanoví pokuty až 50.000 eur (asi 1,3 milionu Kč) pro plavidla naloďující migranty ve Středomoří, pokud vplují od italských vod přes zákaz místních úřadů či pokud poruší mezinárodní právo.

Itálie nebo Malta, které leží nejblíže libyjským břehům, odkud nyní vyplouvá většina migrantů do Evropy, od loňska uzavírají své přístavy lodím nevládních organizací a podmiňují vylodění běženců společnou akcí více zemí Evropské unie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

18.06.2019 20:39 Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky…

Boj o nástupce Mayové se zúžil na pět kandidátů. Vypadl "brexitový"…

18.06.2019 20:38 Aktualizováno Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce…

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení…

18.06.2019 20:28 Nizozemská televize dnes uveřejnila jména tří ruských důstojníků, kteří se v létě 2014 údajně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama