Slovensko částečně odškodní farmáře za sucho, program vyjde na miliony eur

Slovensko částečně odškodní farmáře za ztráty, které jim v roce 2017 způsobilo výrazné sucho. Stát na tento program vyčlenil 17 milionů eur (435 milionů korun), informovalo ministerstvo zemědělství. V Česku mohli zemědělci žádat kompenzace za předloňské sucho již loni.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Pšenice
doporučujeme

O odškodné za sucho mohou na Slovensku žádat zemědělci, jejíchž produkce se kvůli výraznému suchu v roce 2017 snížila o více než 30 procent a kteří dříve nahlásili škody. Výpadek na úrodě kvůli suchu, který slovenský statistický úřad vyčíslil na bezmála 52 milionů eur (1,3 miliardy korun), nahlásilo přes 200 podnikatelů. Stát bude kompenzovat od 35 do 90 procent ztrát, a to v závislosti na tom, zda žadatel například využíval závlahový systém nebo byl pojištěn.

Malým a středním zemědělcům stát také uhradí většinu zaplaceného pojistného na krytí ztrát způsobených přírodními katastrofami. Hodnota tohoto programu činí čtyři miliony eur (102 milionů Kč).

Spuštění programu částečné kompenzace ztrát za sucho a dotace na pojištění, které Bratislava konzultovala i s EU, uvítala Slovenská zemědělská a potravinářská komora.

V roce 2017 postihl nedostatek srážek zejména západní a jižní část Slovenska. V některých regionech množství srážek dosáhlo méně než poloviny dlouhodobého průměru. Sucho způsobilo snížení úrody řady plodin včetně obilí, kukuřice, řepky či cukrové řepy.

Sucho předloni postihlo také farmáře v Česku. O kompenzace mohli čeští farmáři žádat již před rokem. Nakonec podali žádosti o odškodnění v hodnotě 1,16 miliardy korun, byť stát na program vyčlenil dvě miliardy korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

18.06.2019 20:39 Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky…

Boj o nástupce Mayové se zúžil na pět kandidátů. Vypadl "brexitový"…

18.06.2019 20:38 Aktualizováno Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce…

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení…

18.06.2019 20:28 Nizozemská televize dnes uveřejnila jména tří ruských důstojníků, kteří se v létě 2014 údajně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama