Šéfka CDU pronesla rázný projev: Čína je rivalem. Pak se otřela o Trumpa

Čína není nepřítelem, ale ekonomickým rivalem. Dnes to na německo-americké konferenci GACON, kterou pořádají nevládní a neziskové organizace Americká rada pro Německo (ACG) a Atlantický most, prohlásila šéfka německé vládní konzervativní strany CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. Podle jejího názoru by Německo a Spojené státy měly k Číně zaujmout společný postoj.

Přidejte svůj názor

Annegret Krampová-Karrenbauerová
doporučujeme

Krampová-Karrenbauerová, která loni v prosinci po 18 letech nahradila v čele CDU kancléřku Angelu Merkelovou, je přesvědčená, že USA musí Evropě vedle reakce na rostoucí čínský vliv pomoci i s ochranou světového klimatu.

Dodala přitom, že spravedlivé sdílení břemene se netýká jen vojenských výdajů. Narážela tak na požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby členské země Severoatlantické aliance včetně Německa odváděly na obranu nejméně dvě procenta HDP.

"Otázka spravedlivého sdílení břemen je velice důležitá," řekla. "Není to jen o výdajových cílech NATO, je to o spolehlivosti," dodala. Podle agentury Reuters se tak přidala k dalším politikům, kteří vyjadřují pochybnosti nad Trumpovou spolehlivostí v přístupu k Evropě.

Trumpův postoj k řadě mezinárodních otázek, například ke zmíněné ochraně klimatu, kterou prezident nechce upřednostňovat na úkor amerického hospodářství, se od evropského pohledu zásadně liší. Washington s Bruselem nemají stejný názor ani na Írán. Zatímco USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovily protiíránské sankce, Evropská unie na dodržování dohody trvá.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi toho mají dost. Svrhnou premiéra? Evropská média propírají protest na…

24.06.2019 10:44 Aktualizováno Podezření vůči premiérovi Andreji Babišovi jsou tak závažná, že by do jejich vyšetření měl přerušit…

Slovenský tisk zostra komentuje protest proti Babišovi, došlo i na Zemana

24.06.2019 09:43 Nedělní demonstrace v Praze proti premiérovi Andreji Babišovi a za nezávislost justice byla patrně…

Souboj o post šéfa konzervativců: Hunt poslal nevybíravý vzkaz Johnsonovi

24.06.2019 07:38 Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt dnes skrze deník The Times vzkazuje svému soupeři v boji o…

Tajemná "liščí kočka" existuje. Vědci objevili tento nový druh na Korsice

24.06.2019 06:14 Aktualizováno Na francouzském ostrově Korsika po celé generace kolovaly příběhy o podivné šelmě, která se podobá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama