Šéfka CDU pronesla rázný projev: Čína je rivalem. Pak se otřela o Trumpa

Čína není nepřítelem, ale ekonomickým rivalem. Dnes to na německo-americké konferenci GACON, kterou pořádají nevládní a neziskové organizace Americká rada pro Německo (ACG) a Atlantický most, prohlásila šéfka německé vládní konzervativní strany CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová. Podle jejího názoru by Německo a Spojené státy měly k Číně zaujmout společný postoj.

Přidejte svůj názor

Annegret Krampová-Karrenbauerová
doporučujeme

Krampová-Karrenbauerová, která loni v prosinci po 18 letech nahradila v čele CDU kancléřku Angelu Merkelovou, je přesvědčená, že USA musí Evropě vedle reakce na rostoucí čínský vliv pomoci i s ochranou světového klimatu.

Dodala přitom, že spravedlivé sdílení břemene se netýká jen vojenských výdajů. Narážela tak na požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby členské země Severoatlantické aliance včetně Německa odváděly na obranu nejméně dvě procenta HDP.

"Otázka spravedlivého sdílení břemen je velice důležitá," řekla. "Není to jen o výdajových cílech NATO, je to o spolehlivosti," dodala. Podle agentury Reuters se tak přidala k dalším politikům, kteří vyjadřují pochybnosti nad Trumpovou spolehlivostí v přístupu k Evropě.

Trumpův postoj k řadě mezinárodních otázek, například ke zmíněné ochraně klimatu, kterou prezident nechce upřednostňovat na úkor amerického hospodářství, se od evropského pohledu zásadně liší. Washington s Bruselem nemají stejný názor ani na Írán. Zatímco USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 a obnovily protiíránské sankce, Evropská unie na dodržování dohody trvá.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Europoslanci vítají plán obnovy a chtějí nové příjmy rozpočtu

27.05.2020 17:23 Převážně pozitivně hodnotili dnes poslanci Evropského parlamentu návrh fondu na obnovu ekonomik,…

Policisté zadrželi 26 lidí kvůli smrti migrantů v kamionu u Londýna

27.05.2020 17:19 Celkem šestadvacet lidí zadrželi policisté v Belgii a ve Francii při raziích, které souvisely s…

Prosazení plánu EU na obnovu ekonomik může být podle expertů složité

27.05.2020 17:17 Návrh Evropské komise na obnovu evropských ekonomik je podle analytiků třeba vnímat jako začátek…

Virus je v Německu podle Merkelové pod kontrolou, lidé však nesmí polevit

27.05.2020 17:11 Německo je stále na počátku pandemie covidu-19 a lidé by proto neměli polevovat v bdělosti. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy