Začnou války kvůli rybám? Studie vydala znepokojivé varování

Evropském vodám hrozí ztráta 30% ryb kvůli klimatickým změnám, tvrdí nová studie. V kombinaci s nadměrným rybolovem to představuje značnou hrozbu pro život pobřežních národů a může vést ke konfliktům nad vodami.

Přidejte svůj názor

Mořské ryby, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle studie vydané v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů, Proceedings of the National Academy of Sciences, oceány ztratí globálně 5% mořských živočichů za každý stupeň globálního oteplování. Zvláště tvrdě klimatické změny postihují dle autorů zprávy velké ryby.

Boris Worm, jeden z autorů zprávy, sdělil serveru Deutsche Welle, že Evropa se zatím necítí být klimatickými změnami tak zasažena jako lidé z Bangladéše nebo subsaharské Afriky. Studie však odhaluje, že v souvislosti s mořským životem je velmi zranitelná. Už nyní v různých regionech Evropy došlo k 15-20% redukci produktivní kapacity mořského ekosystému a vědci očekávají další 30% pokles v důsledku klimatických změn.

Zatímco podle autorů studie jsou „dobrými zprávami“, že hlavní stavební kameny mořského života, plankton a bakterie, jsou klimatickými změnami ovlivňovány poměrně umírněně, „špatnými zprávami“ je, že mořští živočichové, které lidé přímo konzumují, jsou tím výrazně zasaženy, zvláště pak velké ryby.

Oteplování vod vede k odlivu ryb z teplejších krajin do těch chladnějších. Mnohé z nich se tak přesouvají do Severního moře. Podle Worma skutečně lze sledovat v severních vodách vzestup celkové biomasy. Nicméně, stále platí, že i Severní moře zažívá pokles produktivních kapacit.

Klimatické změny kromě oteplování vod vedou i k tomu, že jsou více kyselejší a mají méně kyslíku. To škodí mořskému životu.

Mořskému ekosystému ani neprospívá nadměrný rybolov. Jedny z největších poklesů, které autoři studie zaznamenaly, souvisí s kombinací negativních efektů globálního oteplování a nadměrného rybolovu, poznamenává Worm. Dle něj efekt nadměrného rybolovu na mořskou animální biomasu je mnohem větší než klimatické změny, ty ji však ovlivňují konstantně a dlouhodobě bez ohledu na to, jestli k rybolovu dochází či ne.

Studie varuje, že menší počet ryb, které jsou nepostradatelnou součástí jídelníčku a životní správy přímořských národů, může mezi národy rozpoutat konflikty, jak ryby se budou přesouvat mezi vodami a v těch dřívějších jich bude čím dál méně.

Pokud světové emise skleníkových plynů zůstanou na současné úrovni povede to k 17% ztrátě biomasy v roce 2100, varuje studie. Pokud se však světu podaří je snížit, ztráty mohou být omezeny na pouhých 5%, uvádí studie.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve fondu obnovy Merkelové a Macrona by Česko bylo plátcem, říká studie

25.05.2020 21:46 Aktualizováno Mezi čistými plátci do záchranného fondu na obnovu unijních ekonomik, jak ho navrhují německá…

Černá Hora je podle premiéra první evropskou zemí bez koronaviru

25.05.2020 21:25 Černohorský premiér Duško Marković dnes označil svou zemi za první evropský stát bez koronaviru. Na…

Počet obětí koronaviru ve Švédsku překročil 4000

25.05.2020 20:31 Počet obětí koronaviru ve Švédsku překonal hranici 4000. Devadesát procent z nich byli lidé starší…

Francouzské nemocnice přijaly už 100 tisíc lidí s nemocí covid-19

25.05.2020 20:14 Od počátku epidemie muselo kvůli covidu-19 ve Francii do nemocnice už více než 100.000 lidí. Přes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy