Kdo nahradí Junckera? Čeští europoslanci podpořili Webera, míří mezi "spitzenkandidáty"

Europoslanci z Česka, Polska a Slovenska, kteří jsou v europarlamentu součástí největší lidovecké frakce EPP, dnes jednoznačně podpořili jejího šéfa Manfreda Webera do funkce předsedy Evropské komise. V tiskové zprávě také upozornili na kontrast mezi jejich postojem a názory premiérů čtyř zemí visegrádské skupiny, včetně šéfa české vlády Andreje Babiše.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Tomáš Zdechovský
doporučujeme

Weber by měl do čela komise nastoupit v rámci systému takzvaných vedoucích kandidátů či "spitzenkandidátů", který kromě EPP podporují v europarlamentu také socialisté.

V rámci tohoto systému by se měl šéfem komise poté, co na konci října skončí nynější tým Jeana-Claudea Junckera, stát právě vedoucí kandidát té evropské politické rodiny, která v eurovolbách zvítězila. Podle unijních smluv ale europarlament schvaluje či odmítá personální návrh předložený summitem, tedy prezidenty a premiéry států EU.

"Zastáváme jednoznačné stanovisko a vysíláme tak jasný signál občanům našich zemí. Chceme větší transparentnost a méně demokratického deficitu v Evropské unii," uvedli europoslanci. Z Česka jsou po květnových eurovolbách mezi 179 členy EPP lidovci Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský.

Babišovo hnutí ANO a jeho šest europoslanců jsou v EP součástí liberální frakce ALDE, která celý systém s vedoucími kandidáty odmítá. Eurovolby totiž ukončily desetiletí trvající hegemonii EPP a socialistů, frakce nyní vyjednávají o programu širší proevropské spolupráce.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlická krize je zpět? Migrační vlna sílí, moře vyplavuje mrtvá těla

22.11.2019 17:04 Při pokusu přeplout Středozemní moře směrem do Evropy se poblíž libyjského pobřeží utopilo nejméně…

Budoucí kancléř? CDU a CSU mají nového kandidáta

22.11.2019 16:58 Pokud by všichni členové stran konzervativní unie CDU a CSU mohli vybírat příštího kandidáta strany…

CDU v krizi: Krampová-Karrenbauerová je připravena skončit v čele strany,…

22.11.2019 16:28 Aktualizováno Annegret Krampová-Karrenbauerová je připravena ještě dnes skončit v čele vládních křesťanských…

Farage slibuje Britům politickou revoluci. Chce omezit migraci a …

22.11.2019 15:58 Politickou revoluci slíbil Britům lídr Strany pro brexit a europoslanec Nigel Farage, když dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama