Bývalá NDR se vylidňuje. Počet obyvatel klesl na úroveň roku 1905

Zatímco na západě Německa se počet obyvatel během minulého století více než zdvojnásobil, východ země, někdejší území Německé demokratické republiky (NDR), obývá stejný počet lidí jako v roce 1905. Tvrdí to dnes zveřejněná studie drážďanské pobočky institutu Ifo.

Přidejte svůj názor

Obchodní pasáž
doporučujeme

"Počet obyvatel obou částí země i přes znovusjednocení se od sebe takřka nezastavitelně vzdaluje," řekl v rozhovoru s magazínem Der Spiegel autor studie Felix Rösel.

V roce 1905 žilo v západní části Německa asi 32,6 milionu lidí a na území pozdější NDR pak 13,6 milionu lidí, od té doby se na západě počet obyvatel více než zdvojnásobil na 68,7 milionu, ale na východě s 13,9 milionem lidí se takřka nezměnil.

Ifo za situací vidí tři důvody. Tím prvním jsou masové útěky ze socialistického Německa v letech 1949 až 1961, kdy byla postavena berlínská zeď. Východnímu Německu na rozdíl od toho západního chybí přistěhovalecká vlna zahraničních pracovníků v 60. a 70. letech. Jako poslední vysvětlení Ifo uvádí odchod východních Němců na západ po německém znovusjednocení v roce 1990.

Ze studie vyplývá, že do roku 1950 se poměr obyvatel mezi východní a západní části Německa vyvíjel srovnatelným tempem, pak ale nastal zlom. Na západě počet obyvatel nadále narůstal, ale východ se potýkal s neustálým úbytkem. Rösel upozornil na to, že demografické dopady rozdělení Německa stále zůstávají podceňované.

"Pokud by po konci (druhé světové) války na východě Německa počet obyvatel rostl stejně jako v západním Německu, žilo by dnes na východě Německa dvakrát tolik lidí. Drážďany a Lipsko by se staly městy s milionem obyvatel," řekl Rösel. Obě saská města dnes mají okolo 550.000 obyvatel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdo je zapleten do katastrofy letu MH17? Bellingcat zveřejnil informace o…

19.06.2019 13:22 Aktualizováno Mezinárodní investigativní skupina Bellingcat dnes zveřejnila informace o dvanácti osobách…

Pachatelé útoku na let MH17: Byla zveřejněna jména, vyšetřování trvá už…

19.06.2019 13:14 Z odpovědnosti za katastrofu malajsijského letounu na lince MH17, při níž zahynulo 298 lidí, budou…

Gladiátorské zápasy v ulicích Británie? Mladíci na sebe útočí noži, mají…

19.06.2019 13:08 Velká Británie se potýká s gangy mladíků, kteří útočí noži. Stanice BBC zjistila, že tyto akty…

Švýcarsko pod unijním tlakem: Přinese nedostatek pokroku v rozhovorech…

19.06.2019 12:04 Není pochyb o tom, že má Švýcarsko na evropském kontinentu jedinečné postavení. Přestože není tato…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama