Británie má být do roku 2050 bez skleníkových plynů. Mayová představila smělý plán

Britská vláda se chystá schválit závazek, podle kterého by se země v polovině tohoto století zcela zbavila skleníkových plynů přispívajících k oteplování planety. Premiérka Theresa Mayová hodlá před svým odchodem z funkce docílit toho, aby se její země stala prvním větším státem s takovým cílem. Informovala o tom dnes stanice BBC.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Theresa Mayová
doporučujeme

Británie se již zákonem z roku 2008 zavázala, že do roku 2050 sníží emise skleníkových plynů produkované v zemi o 80 procent. Nyní chce konzervativní vláda tento závazek ještě zpřísnit.

"Dosáhli jsme velkého pokroku, když jsme docílili růstu naší ekonomiky a pracovního trhu při současném omezení emisí. Nyní je na čase jít dále a rychleji, abychom zajistili našim dětem kvalitní životní prostředí. Musíme vést svět k čistší a šetrnější formě růstu," řekla podle BBC Mayová.

Británie byla podle ní vůdčí zemí světové průmyslové revoluce a stála na čele ekonomického růstu poháněného fosilními palivy, proto by se měla i nyní postavit do přední linie při omezování jejich spotřeby.

K dosažení cíle, který oceňují environmentální organizace, musí Londýn podle BBC dokázat zcela odstranit emise oxidů uhlíku produkované domácnostmi, dopravou, průmyslem a zemědělstvím nebo je v krajních případech kompenzovat výsadbou nové zeleně.

Zpráva britských vládních expertů tvrdí, že pokud by si stejný cíl stanovily i další vyspělé země, existovala by padesátiprocentní šance, že se do roku 2100 podaří udržet růst teploty do 1,5 stupně Celsia proti době před průmyslovou revolucí, což je spodní hranice stanovená pařížskou klimatickou dohodou.

"Je to historický závazek, který bude mít ohlas po celém světě," řekla BBC k britskému plánu Laurence Tubianaová, jedna z iniciátorek pařížského paktu.

Vláda Mayové by chtěla snížit emise především pomocí investic do nových šetrných technologií například ve vytápění či osvětlení. Podle ministerstva financí by to mohlo britskou státní pokladnu přijít do roku 2050 až na bilion liber (28 bilionů korun).

Premiérka však tvrdí, že se tato investice vyplatí, například v tom, že lidé nedýchající emise budou zdravější a britskému zdravotnictví poklesnou výdaje.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hororový nález na Slovensku: Ze studny vytáhli dva mrtvé, jedním byl…

16.06.2019 21:58 Aktualizováno Ve městě Senica na západě Slovenska hasiči v sobotu večer vytáhli ze studny muže a ženu, kteří již…

Muslim vyzbrojený nožem ohrožoval hlídku v Lyonu, voják ho postřelil

16.06.2019 21:41 Francouzský voják dnes vystřelil na muže, který nožem ohrožoval hlídku střežící vojenskou nemocnici…

Uprchlíci se stále valí na Evropu, u Libye zastaven člun plný Afričanů

16.06.2019 21:19 Libyjská pobřežní stráž dnes na facebooku oznámila zachránění dalších 91 migrantů z různých…

Protiuprchlická AfD "vybouchla" u voleb, starostou Zhořelce bude kandidát…

16.06.2019 20:15 Sebastian Wippel z Alternativy pro Německo (AfD) se nestane prvním zástupcem této protiimigračně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama