Británie má být do roku 2050 bez skleníkových plynů. Mayová představila smělý plán

Britská vláda se chystá schválit závazek, podle kterého by se země v polovině tohoto století zcela zbavila skleníkových plynů přispívajících k oteplování planety. Premiérka Theresa Mayová hodlá před svým odchodem z funkce docílit toho, aby se její země stala prvním větším státem s takovým cílem. Informovala o tom dnes stanice BBC.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Theresa Mayová
doporučujeme

Británie se již zákonem z roku 2008 zavázala, že do roku 2050 sníží emise skleníkových plynů produkované v zemi o 80 procent. Nyní chce konzervativní vláda tento závazek ještě zpřísnit.

"Dosáhli jsme velkého pokroku, když jsme docílili růstu naší ekonomiky a pracovního trhu při současném omezení emisí. Nyní je na čase jít dále a rychleji, abychom zajistili našim dětem kvalitní životní prostředí. Musíme vést svět k čistší a šetrnější formě růstu," řekla podle BBC Mayová.

Británie byla podle ní vůdčí zemí světové průmyslové revoluce a stála na čele ekonomického růstu poháněného fosilními palivy, proto by se měla i nyní postavit do přední linie při omezování jejich spotřeby.

K dosažení cíle, který oceňují environmentální organizace, musí Londýn podle BBC dokázat zcela odstranit emise oxidů uhlíku produkované domácnostmi, dopravou, průmyslem a zemědělstvím nebo je v krajních případech kompenzovat výsadbou nové zeleně.

Zpráva britských vládních expertů tvrdí, že pokud by si stejný cíl stanovily i další vyspělé země, existovala by padesátiprocentní šance, že se do roku 2100 podaří udržet růst teploty do 1,5 stupně Celsia proti době před průmyslovou revolucí, což je spodní hranice stanovená pařížskou klimatickou dohodou.

"Je to historický závazek, který bude mít ohlas po celém světě," řekla BBC k britskému plánu Laurence Tubianaová, jedna z iniciátorek pařížského paktu.

Vláda Mayové by chtěla snížit emise především pomocí investic do nových šetrných technologií například ve vytápění či osvětlení. Podle ministerstva financí by to mohlo britskou státní pokladnu přijít do roku 2050 až na bilion liber (28 bilionů korun).

Premiérka však tvrdí, že se tato investice vyplatí, například v tom, že lidé nedýchající emise budou zdravější a britskému zdravotnictví poklesnou výdaje.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Uprchlíci hrají v Evropě "Hru". Může vyústit v humanitární katastrofu

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Tábor Vučjak, který leží deset kilometrů od města Bihać na severozápadě Bosny, rozhodně není místem…

Rakouští záchranáři letěli pro českého turistu, který se unavil při výstupu

15.09.2019 10:37 Rakouští záchranáři v sobotu pomáhali českému turistovi, kterému na zajištěné cestě (ferratě) u…

Británie jako Hulk? Johnson se chválí za jednání o brexitu

15.09.2019 07:57 Británie učinila obrovský pokrok v jednáních s Evropskou unií o takzvané irské pojistce, která je…

Migrační krize i důchodci. Za jaké hodnoty a jak EU bojuje?

14.09.2019 22:17 Největší politické boje Evropy nejsou jen o politice. Podle prestižního serveru Politico se jedná i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama