Rakousko nařídilo uzavřít kontroverzní saúdské centrum ve Vídni

Rakouský parlament dnes odhlasoval uzavření kontroverzního centra krále Abdalláha, které ve Vídni po dohodě s vládou provozuje Saúdská Arábie. Zákonodárci tak učinili na protest proti chystané popravě šíitského chlapce, který se v Saúdské Arábii jako nezletilý účastnil protivládních demonstrací. Informovala o tom agentura APA.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Rakousko
doporučujeme

Centrum krále Abdalláha (KAICIID) funguje ve Vídni od roku 2012 a jeho deklarovaným posláním je pěstovat mezikonfesní a mezikulturní dialog. Jeho provoz z velké části hradí Rijád. Působení této instituce se v Rakousku od počátku setkává s kritikou poukazující na skutečnosti, že Saúdská Arábie možná v zahraničí podporuje dialog mezi náboženstvími, přitom na domácí půdě tvrdě stíhá jakékoliv odchylky od královskou rodinou raženého výkladu sunnitského islámu.

Centrum v roce 2015 spustilo vládní krizi mezi tehdejšími koaličními partnery lidovci (ÖVP) a socialisty (SPÖ). Druzí jmenovaní v čele s bývalým kancléřem Wernerem Faymanem hrozili instituci vypovědět smlouvu poté, co jeho zástupci odmítli odsoudit drakonický trest deset let vězení a 1000 ran bičem pro saúdského blogera Raífa Badávího, který se podle saúdských úřadů dopustil urážky islámu. ÖVP se proti kroku stavěla s odůvodněním, že poškodí zájmy státu v zahraničí.

V dnešním hlasováním zvedli pro vypovězení smlouvy ruku poslanci všech parlamentních stran kromě lidovců, kteří ovšem předložili svůj vlastní návrh postupně vedoucí taktéž k uzavření centra. Zákonodárný orgán nařídil vypovědět nejen zřizovací smlouvu, ale i nájemní smlouvu pro sídlo centra v užším centru Vídně. Podle předkladatele návrhu, opozičního poslance za stranu Nyní (Jetzt) Petera Pilze musí být nyní uzavřeno do 14 dnů.

Parlament ministerstvu zahraničí dále uložil, aby využilo veškerých diplomatických prostředků s cílem zabránit chystané popravě chlapce. Zahraniční služba v reakci uvedla, že rozhodnutí sněmovny uvede do praxe, a učiní tak způsobem, který "neohrozí zahraničněpolitické zájmy Rakouska".

Osmnáctiletý šíitský chlapec Murtadža Kurajris sedí již pět let v centru pro mladistvé delikventy. Hrdelní trest, který může být vykonán stětím, ukřižováním či rozčtvrcením, mu hrozí za účast na protivládních demonstracích, jichž se účastnil ve svých 13 letech.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Labi se srazila česká nákladní loď s přívozem

17.06.2019 20:55 V Německu se na Labi srazily česká nákladní loď s přívozem pro auta. Rozhlasová a televizní stanice…

Britský ministr vnitra sestřelil Trumpa. Poslal ho do háje

17.06.2019 18:59 Americký prezident Donald Trump by měl přestat zasahovat do vnitropolitických otázek Británie a…

Daňové podvody? Tusk musel vypovídat ve vlasti, poslanci PiS ho grilovali

17.06.2019 18:17 Aktualizováno Bývalý polský premiér a současný předseda Evropské rady Donald Tusk dnes vypovídá jako svědek před…

Další dvě země v EU? Komise žádá začátek vstupních rozhovorů

17.06.2019 17:36 Evropská unie by měla co nejdříve zahájit přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama