Úspěch Slovenska: Evropský orgán pro pracovní záležitosti bude sídlit v Bratislavě

Bratislava se stane sídlem nově zřízeného Evropského orgánu pro pracovní záležitosti (ELA). Na zasedání v Lucemburku o tom dnes rozhodli ministři práce a sociálních věcí členských zemí bloku, oznámilo rumunské předsednictví EU. Kandidaturu Slovenska podporovala i Česká republika. Slovenský premiér Peter Pellegrini rozhodnutí zástupců členských zemí EU vítá. Česká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ČTK řekla, že Praha bude usilovat o zastoupení ve vedení ELA.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Peter Pellegrini
doporučujeme

Na Slovensku vznikne první instituce EU. Bratislava obdržela 15 z 28 hlasů, zájem o sídlo ELA mělo také Rumunsko, Lotyšsko, Kypr a Chorvatsko. Agentura by měla postupně vznikat do roku 2023 s tím, že začátek činnosti se předpokládá už v průběhu letošního roku.

"Považuji za obrovský úspěch, že se nám podařilo vyhrát už v prvním kole. S Evropskou agenturou práce přijde na Slovensko téměř 150 špičkových evropských odborníků a pravidelně se zde budou setkávat experti na oblast pracovního práva z celé Evropy. To nepochybně zvýší prestiž Bratislavy jako proevropského hlavního města," uvedl v prohlášení Pellegrini.

Česká ministryně Maláčová, která se dnes jednání v Lucemburku účastní, ČTK řekla, že rozhodnutí umístit instituci do Bratislavy vítá a že Česko se bude snažit získat zastoupení v jejích vedoucích orgánech. ELA má podle ní svůj význam, především umožní lepší spolupráci relevantních úřadů v různých zemích unie a také zvýší informovanost o právech a povinnostech zaměstnanců i zaměstnavatelů. "Postupnými kroky to povede ke zlepšení pracovních podmínek napříč Evropou," dodala Maláčová.

Rozhodnutí členských zemí dnes uvítal i slovenský místopředseda Evropské komise a někdejší prezidentský kandidát Maroš Šefčovič. Je to podle něj výhra nejen pro Bratislavu, ale pro celé Slovensko, protože se tím dál posiluje renomé země. "Je to také silný projev důvěry našich partnerů. EU potřebuje agenturu, která dopředu posune důležitá témata, jako je pracovní mobilita či sociální zabezpečení, a která může zakročit, pokud jsou porušována pravidla," dodal Šefčovič.

Na zřízení ELA se definitivně dohodly Evropský parlament, Rada EU a Evropská komise 14. února. Nový orgán má podporovat členské země při provádění právních předpisů EU v oblastech mobility pracovních sil v rámci unie a koordinace systémů sociálního zabezpečení. Bude rovněž poskytovat informace zaměstnancům a zaměstnavatelům o složitých aspektech přeshraniční mobility pracovních sil.

Další sféry činnosti orgánu se budou týkat spolupráce mezi členskými státy při potírání černého trhu práce a podpory úřadů členských států při hledání řešení v případě přeshraničních sporů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

18.06.2019 23:15 Aktualizováno Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové…

Proti Babišovi se protestuje už i v Bruselu. Vystoupili Peksa nebo Šojdrová

18.06.2019 20:39 Demisi českého premiéra Andreje Babiše dnes na demonstraci v Bruselu žádaly asi dvě stovky…

Boj o nástupce Mayové se zúžil na pět kandidátů. Vypadl "brexitový"…

18.06.2019 20:38 Aktualizováno Pětice kandidátů uspěla ve druhém kole volby nového lídra Konzervativní strany a tedy i nástupce…

Záhada letu MH17: Televize zveřejnila jména Rusů podezřelých ze sestřelení…

18.06.2019 20:28 Nizozemská televize dnes uveřejnila jména tří ruských důstojníků, kteří se v létě 2014 údajně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama