V Rusku padají hlavy. Putin kvůli skandálu Golunov propustil policejní generály

Ruský prezident Vladimir Putin dnes kvůli aféře s nespravedlivým obviněním investigativního novináře Ivana Golunova odvolal dva policejní generály z funkcí náčelníků moskevské správy ministerstva vnitra. Na starost měli boj proti drogám a vnitřní záležitosti policie. Příslušný prezidentův výnos zveřejnil Kreml.

Vladimir Putin, ruský prezident
doporučujeme

O odvolání obou náčelníků požádal šéfa státu ministr vnitra Vladimir Kolokolcev, který v úterý pod tlakem pobouřené veřejnosti oznámil ukončení trestního stíhání novináře. Ministr také postavil mimo službu policisty, kteří Golunova zatkli a obvinili.

Golunova, známého odhalováním korupce na moskevské radnici, zadržela policie minulý čtvrtek pod záminkou údajného obchodování s drogami; když se domáhal advokáta, policisté ho prý zbili. Policie tvrdí, že narkotika, určená k prodeji, se našla v batohu při domovní prohlídce novinářova bytu. Z devíti fotografií, údajně pořízených při prohlídce, ale osm zachycuje jiný byt.

Golunov tvrdí, že drogy, údajně nalezené během domovní prohlídky, podstrčili do jeho bytu sami policisté, aby jej dostali do vězení. Hrozilo mu až 20 let za mřížemi. Případ vyvolal vlnu pobouření, za Golunova se postavili jeho kolegové z nezávislých i státních médií. Ukončení stíhání oznámil v úterý osobně ministr vnitra, který uznal, že proti novináři nejsou důkazy.

Moskevská policie ve středu zadržela a po sepsání protokolů zase propustila stovky účastníků pochodu za potrestání viníků novinářova pronásledování, a to včetně opozičního politika Alexeje Navalného, považovaného za hlavního oponenta Kremlu.

zdroj: YouTube

Policisté podle reportérů chytali především lidi v tričkách s nápisem "Já jsem/my jsme Ivan Golunov". Ale přímo v Kremlu během středečního udělování státních cen seděla v první řadě a hned naproti Putinovi dívka v tomto tričku; byla to dcera jednoho z vyznamenaných.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Duda se po znovuzvolení jel modlit do Čenstochové. Byl svěřen do rukou…

14.07.2020 10:17 Polský konzervativní prezident Andrzej Duda, který v nedělních volbách obhájil svůj post, se v…

Španěly rozzlobilo video s opilými turisty. Panují obavy z druhé vlny

14.07.2020 10:01 Jak se zdá, některým lidem po uvolnění karanténních opatření v souvislosti s bojem proti novému…

Češka se vážně zranila v Alpách, do záchranné akce byl povolán vrtulník

14.07.2020 09:45 Dvaapadesátiletá Češka utrpěla těžká zranění na horské túře v rakouských Alpách. Záchranáři ji…

Trump blahopřál k vítězství "svému příteli" Dudovi, těší se na spolupráci…

14.07.2020 09:17 Americký prezident Donald Trump blahopřál polskému prezidentovi Andrzeji Dudovi, kterého označil za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy