Nacionalisté zformovali frakci v europarlamentu, součástí je i česká SPD. Mají rázné požadavky

Dohromady 73 europoslanců se hlásí k nové frakci nacionalistických a proti současné podobě Evropské unie zaměřených stran v Evropském parlamentu s názvem Identita a demokracie (ID). Na tiskové konferenci to dnes v Bruselu řekla šéfka francouzského Národního sdružení (RN) Marine Le Penová. Součástí frakce jsou i dva čeští zástupci, zvolení do europarlamentu za SPD.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Marine Le Penová
doporučujeme

Za účasti tří velkých stran - kromě RN také italské Ligy a Alternativy pro Německo (AfD) - a menších počtů europoslanců z Dánska, Finska, Rakouska, Belgie, Estonska a Česka tak podle Le Penové vzniklo čtvrté nejsilnější uskupení v novém europarlamentu. Ten má do britského odchodu z unie na konci října 751 křesel a podle Le Penové mají po květnových eurovolbách strany kritické k dosavadnímu směřování EU asi dvě stovky poslanců. Nová frakce ID podle ní do jisté míry navazuje na práci někdejší Evropy národů a svobody (EFD), v mnohém ale bude jiná.

Součástí nové frakce není britská Strana pro brexit Nigela Farage, i když je ID spolupráci s touto formací nakloněna. Vítány jsou podle šéfa frakce Marca Zanniho z italské Ligy ostatně všichni europoslanci, kteří sdílí hodnoty frakce a hodlají respektovat její stanovy.

Na tiskové konferenci v europarlamentu zástupci frakce zdůrazňovali svůj cíl ukončit stále těsnější integraci Evropy. Italský lídr ID Zanni hovořil o nutnosti ukončit v souvislosti s migrací politiku "otevřených přístavů", kterou označil za destruktivní, a také o potřebě umožnit členským zemím unie větší pružnost při řešení jejich hospodářské situace.

Zástupce německé AfD Jörg Meuthen se vyslovil pro zrušení sankcí, které EU uvalila na Rusko kvůli jeho anexi Krymu a válce na východě Ukrajiny. Jussi Halla-aho z Finska zmínil údajnou nefunkčnost eurozóny a snižující se možnosti občanů rozhodovat o svých vlastních daních.

Českou SPD na tiskové konferenci reprezentoval místo některého z europoslanců přímo její šéf Tomio Okamura, s prioritami své strany v EP ale novináře neseznámil. ČTK posléze řekl, že už ve středu schválila frakce svou konkrétní politickou deklaraci, jejímž základem je snaha prosazovat "spolupráci suverénních a svobodných evropských národů".

Pro šéfa SPD jsou důležité zmínky o právu zemí chránit své hranice či odmítnutí možného členství Turecka v unii. Okamura je přesvědčen, že frakce je životaschopná a že po celé funkční období europarlamentu zůstane jednotná. Připomněl také, že zástupci německé AfD výslovně souhlasili s tím, že nebudou otevírány otázky minulosti, především v souvislosti s takzvanými Benešovými dekrety, které po druhé světové válce mimo jiné umožnily zabavení majetku etnických Němců a jejich odsun z území tehdejšího Československa.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová přijede do Česka. Co si myslí o rozdělení federace?

19.06.2019 18:46 Aktualizováno Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska.…

Kandidátem konzervativců na šéfa europarlamentu je Zahradil

19.06.2019 18:12 Kandidátem frakce konzervativců a reformistů (ECR) na šéfa Evropského parlamentu je Jan Zahradil …

Uprchlík vzkazuje: Deportovali mě, ale já se do Evropy vrátím. I kdybych…

19.06.2019 17:11 Aktualizováno I když byl nedávno deportovaný, je odhodlaný se to Evropy do nejdříve vrátit. To tvrdí mladý…

Proč Merkelovou postihl akutní třes? Dle lékařů je vysvětlení prosté. A…

19.06.2019 17:10 Aktualizováno Německá kancléřka měla v úterý při přijetí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského krátkodobý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama