Rozšíří se EU, nebo ne? V Bruselu o přijetí zemí západního Balkánu nemají jasno

Představitelé celkem 14 zemí Evropské unie se shodují, že by se současná osmadvacítka měla konečně domluvit na tom, zda tento měsíc zahájí přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií či nikoliv. Otevření rozhovorů by podle nich mělo zajistit větší důvěryhodnost unijní politiky rozšiřování. Poslední rozšíření Evropské unie, celkově sedmé, se uskutečnilo v roce 2013 – tehdy do unie vstoupilo Chorvatsko.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Evropská Unie
doporučujeme

Samotní čelní představitelé zmíněných zemí – Albánie a Severní Makedonie, s otevřením přístupových rozhovorů souhlasí, jak vyplývá z jejich vyjádření z počátku tohoto týdne. Tlak ze strany těch, kteří by rozšíření favorizoval, však nejspíš nebude stačit na to, aby k dalšímu potenciálnímu rozšíření přesvědčil skeptické Německo a Francii, nebo obdobně odtažité Nizozemí či Dánsko. Ti, kteří si zahájení dialogu přejí, jsou země tzv. východního rozšíření spolu s Itálií, Rakouskem a Maltou.

Ministři zahraničních věcí 14 unijních zemí se před shromážděním Rady pro všeobecné záležitosti, které se má konat příští týden, usnesli ve společném prohlášení. V něm se vyslovují pro zahájení rozhovorů, které mají mít důležitý pozitivní a motivační efekt pro celý region.

Otevření rozhovorů v co nejbližší době by dle většiny unijních lídrů mělo vést k posílení odolnosti daných zemí vůči vnějším a škodlivým vlivům ze strany ostatních států, především ze strany Ruska. EU by si, pokud by k otevření rozhovorů došlo, zajistila vůdčí pozici v regionu, což by zajistilo jeho stabilizaci vůči externím aktérům a přispělo k pozitivními směřování tamější transformace.

Albánský předseda vlády Edi Rama metaforicky hovořil o Balkánu jako o jednom z „orgánů“ EU, a o unii poté jako o celém tělu. Nyní se podle něj musí evropský blok rozhodnout, zda Balkán nechá vykrvácet a sám si tak způsobí problémy, či zda tento „orgán“ přijme coby plnohodnotnou součást těla. Dále také zmínil, že by nyní měla Evropa jednat především geostrategicky a geopoliticky, čímž nepřímo narážel na Rusko.

Předseda Evropské komise Juncker rozhovory s Albánií a Severní Makedonií taktéž podporuje, navíc dodal, že: „Evropská unie nemá právo hrát v tomto tragickém regionu žádné hry vzhledem k tomu, čím si před dvěma dekádami prošla.“ Je podle něj zcela zásadní, aby unie dala jasně najevo, že čas k otevření těchto rozhovorů již nastal.

Evropská unie před několika lety otevřela přístupové rozhovory se Srbskem a Černou Horou, avšak za „unijními vraty“ na dialog čekají kromě Albánie a Severní Makedonie ještě další země – Kosovo, které nebylo doposud uznáno pěti unijními zeměmi, a Bosna a Hercegovina. Situace ohledně rozhovorů bude předmětem debat sektorového shromáždění Rady v příštím týdnu. Předseda Komise Juncker je však skeptický a soudí, že proces rozšíření zůstane i po schůzi Rady pro všeobecné záležitosti nadále zablokovaný.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová přijede do Česka. Co si myslí o rozdělení federace?

19.06.2019 18:46 Aktualizováno Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska.…

Kandidátem konzervativců na šéfa europarlamentu je Zahradil

19.06.2019 18:12 Kandidátem frakce konzervativců a reformistů (ECR) na šéfa Evropského parlamentu je Jan Zahradil …

Uprchlík vzkazuje: Deportovali mě, ale já se do Evropy vrátím. I kdybych…

19.06.2019 17:11 Aktualizováno I když byl nedávno deportovaný, je odhodlaný se to Evropy do nejdříve vrátit. To tvrdí mladý…

Proč Merkelovou postihl akutní třes? Dle lékařů je vysvětlení prosté. A…

19.06.2019 17:10 Aktualizováno Německá kancléřka měla v úterý při přijetí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského krátkodobý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama