Macronova kandidátka urazila kolegy, šéfkou frakce v europarlamentu nebude

Bývalá francouzská ministryně pro Evropu a číslo jedna na vládní kandidátce do Evropského parlamentu Nathalie Loiseauová po sérii urážlivých výroků na adresu evropských politiků musela vzdát boj o funkci šéfa liberální frakce europarlamentu zvoleného minulý měsíc. Píše o tom francouzský tisk.

Přidejte svůj názor

Nathalie Loiseau
doporučujeme

Šance pětapadesátileté političky zmařily úniky z rozhovoru s bruselskými novináři, který byl takzvaně mimo záznam. Lidoveckého kandidáta na předsedu Evropské komise Manfreda Webera v něm například označila za "ektoplazmu" (přeneseně povrchní, nezásadovou osobu) a člověka, kterému se nikdy nic nepodařilo.

Jednoho evropského poslance nazvala "zahořklým", další europoslankyni "bláznivou" a liberální frakci amatéry, kteří o politice nic neví. Dosavadní šéf skupiny Guy Verhofstadt z Belgie je podle ní zakomplexovaný a německá kancléřka Angela Merkelová představuje "problém Evropy".

O prohlášeních Loiseauové nejprve informoval belgický deník Le Soir a poté další média. Sama politička v e-mailu svým kolegům podle francouzského tisku uvedla, že výroky jí připisované nepoznává.

Koalice Obroda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona bude ve 108členné liberální frakci Renew Europe (bývalá ALDE) s 21 křesly nejsilnější národní skupinou. Celá frakce bude v novém Evropském parlamentu, který poprvé zasedne v červenci, třetí nejsilnější po lidovcích (EPP) a socialistech (S&D).

Podle deníku Libération byl kvůli faux pas Loiseauové vstup Macronovy strany Republika v pohybu (REM) na evropskou scénu přímo katastrofický a hlavu Francie incident oslabí před nadcházejícím unijním summitem, na němž budou šéfové států a vlád jednat o obsazení vysokých unijních funkcí.

Loiseauová se dopustila série přešlapů už během agitace před květnovými volbami do EP. Deník Le Parisien její volební kampaň označil za "kalamitní". Obroda v eurovolbách skončila těsně druhá za krajně pravicovým Národním sdružením Marine Le Penové.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Německu kvůli uprchlíkům: Do akce povolali zásahovku

21.11.2019 22:04 Aktualizováno Bizarní případ se odehrál v německém Berlíně. Policista spatřil v okně jednoho z migračních…

Slovenskem otřásla brutální vražda umučené učitelky. Ženy se bojí vycházet

21.11.2019 22:04 Aktualizováno Slovensko šokovala brutální vražda, k níž došlo před několika dny v Bratislavě. Vrah mučil a…

Londýn se s USA neshodne. Izraelské osady na Západním břehu mu vadí

21.11.2019 20:05 Britská vláda dnes vyzvala Izrael, aby zastavil rozšiřování židovských osad na okupovaném Západním…

Johnson má nakročeno k výhře ve volbách. I díky příslibu peněz na kampaň

21.11.2019 19:27 Konzervativní strana britského premiéra Borise Johnsona suverénně opanovala žebříček hlášených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama