Skrytý trest smrti? Polsko zavádí drakonický zákoník, vláda kritiku ignoruje

Polská národně-konzervativní vláda v parlamentu prosadila novelu trestního zákoníku, která zpřísňuje tresty za násilné trestné činy a i přes kritiku ze strany ochránců lidských práv zavádí doživotní vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Na svých internetových stránkách o tom informuje Gazeta Wyborcza.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Věznice
doporučujeme

Ministerstvo spravedlnosti zpřísnění trestů za těžké zločiny, jako je třeba znásilnění dítěte, chystalo řadu měsíců, ale přijetí novely urychlilo zveřejnění filmového dokumentu o případech zneužívání dětí a mladistvých duchovními.

"Zavádíme jeden z nejrepresivnějších trestních zákoníků v Evropské unii, ačkoliv v Polsku kriminalita výrazně klesá. Během posledních čtrnácti let se její míra snížila téměř na polovinu," řekl ve čtvrtek večer při debatě v Sejmu, dolní komoře polského parlamentu, poslanec Marcin Świencicki z opoziční Občanské platformy.

"Vysvětlujte to, prosím, obětem znásilnění v situaci, kdy polovina pachatelů dostává dva roky (vězení) a méně," bránil novelu Marcin Warchol z ministerstva spravedlnosti. Politici vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) zastávají názor, že dosavadní zákony byly vůči pachatelům zejména násilných trestných činů příliš mírné. Nicméně polský ombudsman Adam Bodnar nebo třeba Helsinská nadace lidských práv novelu kritizují mimo jiné kvůli tomu, že je příliš represivní.

Minulý měsíc se na předsedu horní parlamentní komory Senátu obrátila komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová kvůli zavedení doživotního vězení bez možnosti podmínečného propuštění. Tak mají být nově trestáni zločinci, jejichž propuštění na svobodu by znamenalo trvalé ohrožení pro život, zdraví nebo sexuální svobodu jiných. Mijatovičová šéfa Senátu upozornila, že takový trest bude "v rozporu s rozsudky Evropského soudu pro lidská práva i standardy Rady Evropy".

Tribunál ve Štrasburku v minulosti rozhodl, že tento trest představuje nelidské a ponižující zacházení, což zakazuje Evropská úmluva o ochraně lidských práv.

Papež František, hlava v Polsku vlivné katolické církve, o doživotním vězení bez možnosti podmínečného propuštění mluví jako o "skrytém trestu smrti". Tvrdí, že není možné nikomu brát naději.

Novelu trestního zákoníku ještě musí podepsat prezident Andrzej Duda zvolený za PiS.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu má koronavirus muž, který byl v Milánu

25.02.2020 21:35 Testy prokázaly nákazu novým typem koronaviru u 25letého muže z Bádenska-Württemberska na…

V karanténě na Tenerife panuje nejistota, jsou tam i Češi

25.02.2020 20:48 Tisícovka turistů, kteří jsou od dnešního rána uzavřeni v hotelu na kanárském ostrově Tenerife,…

Koronavirus Covid-19 v Evropě: Případy nákazy hlásí už 12 zemí

25.02.2020 20:25 V Itálii, která je po Číně a Jižní Koreji zemí s třetím největším počtem infikovaných koronavirem,…

Rumunsko popřelo zprávy o prvním případu koronaviru v zemi

25.02.2020 20:12 Aktualizováno Rumunské úřady popřely, že by se v zemi objevil první potvrzený případ koronaviru. "Nemáme žádné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama