Výměna na Bratislavském hradě: Čaputová se v sobotu ujme funkce prezidentky

Dva a půl měsíce od vítězství v přímých volbách prezidenta Slovenska se právnička Zuzana Čaputová v sobotu ujme úřadu. Stane se v pořadí pátou hlavou slovenského státu od jeho vzniku v roce 1993 a zároveň bude v zemi pod Tatrami první ženou v této funkci. S inaugurací Čaputové, která dosud ve vysoké politice nepůsobila, je spjat bohatý oficiální a společenský program.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Zuzana Čaputová
doporučujeme

Proevropsky orientovaná Čaputová složí slib do rukou šéfa ústavního soudu na slavnostní schůzi parlamentu, která se uskuteční v sídle Slovenské filharmonie v centru Bratislavy a která začne krátce před polednem. Následně prezidentka vystoupí s projevem.

Stejně jako v minulosti ani tentokráte slovenská strana na inauguraci nové hlavy státu nepozvala zahraniční státníky. Slavnostního ceremoniálu se zúčastní také například členové slovenské vlády, zahraniční diplomaté a další hosté včetně těch, které pozvala Čaputová. Mezi nimi jsou členové její rodiny, dále poradci a lidé, kteří ji podporovali v kampani.

Po skončení schůze poslanců je naplánována přehlídka vojenských jednotek a pobožnost v katedrále sv. Martina, na kterou Čaputová pozvala zástupce všech registrovaných církví na Slovensku.

Odpoledne Čaputová v Prezidentském paláci symbolicky převezme úřad od Andreje Kisky, kterého vystřídá ve vrcholné politické funkci. Následně bude prezidentka hostit seniory z domovů sociálních služeb.

Podle programu Čaputová také položí věnec k památníku Brána svobody na okraji slovenské metropole, který připomíná oběti, jež zemřely při pokusu o útěk z komunistického Československa přes přísně střežené hranice s Rakouskem. Nová hlava státu také položí kytici na hrob prvního slovenského prezidenta Michala Kováče. Inaugurační program večer zakončí slavnostní recepce.

Pětačtyřicetiletá Čaputová v rozhodujícím kole prezidentských voleb porazila místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, kterého podporovala nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie. Kiska, jenž v dubnu ohlásil založení politické strany, se o znovuzvolení na druhé pětileté funkční období neucházel a před prezidentskými volbami vyjádřil podporu Čaputové.

Čaputová skončila v nejnovějším průzkumu důvěryhodnosti slovenských politiků na druhém místě za premiérem Peterem Pellegrinim. Dříve nejdůvěryhodnější slovenský politik Kiska se v sondáži agentury Focus propadl na pátou příčku.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čaputová přijede do Česka. Co si myslí o rozdělení federace?

19.06.2019 18:46 Aktualizováno Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska.…

Kandidátem konzervativců na šéfa europarlamentu je Zahradil

19.06.2019 18:12 Kandidátem frakce konzervativců a reformistů (ECR) na šéfa Evropského parlamentu je Jan Zahradil …

Uprchlík vzkazuje: Deportovali mě, ale já se do Evropy vrátím. I kdybych…

19.06.2019 17:11 Aktualizováno I když byl nedávno deportovaný, je odhodlaný se to Evropy do nejdříve vrátit. To tvrdí mladý…

Proč Merkelovou postihl akutní třes? Dle lékařů je vysvětlení prosté. A…

19.06.2019 17:10 Aktualizováno Německá kancléřka měla v úterý při přijetí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského krátkodobý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama