Čaputová převzala sídlo prezidenta. Hanba, ozývalo se z davu

Necelé tři hodiny po složení slibu dnes nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová symbolicky převzala Grassalkovichův palác v centru Bratislavy, sídlo hlavy slovenského státu. Atmosféra byla již uvolněnější než při polední slavnostní inauguraci, kvůli které se mimořádná schůze slovenského parlamentu uskutečnila v budově Reduta, kde se nachází Slovenská filharmonie. Čaputová pro dnešní den, kdy rtuť teploměrů v Bratislavě překročila 30 stupňů Celsia, zvolila šaty bleděmodré barvy od slovenského návrháře Borise Hanečky.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Zuzana Čaputová
doporučujeme

Na nádvoří prezidentského paláce Čaputovou přivítal její předchůdce ve funkci Andrej Kiska s chotí Martinou. O několika minut později již nová prezidentka sama absolvovala přehlídku čestné prezidentské stráže po rozvinutém červeném koberci. Vojáci na pozdrav nové hlavy státu odpověděli sborově "Svoboda a sláva, paní prezidentko". Poprvé v historii země tak použili ženský rod, protože Slovensko dosud ženu v nejvyšší státní funkci nemělo.

Ve svém novém působišti Čaputová odpoledne přivítala několik desítek seniorů, které pozvala na slavnostní oběd. Navázala tak na Kisku, jenž v den své inaugurace před pěti lety pozval do prezidentského paláce bezdomovce, seniory a lidi, kteří vyrůstali v dětských domovech.

zdroj: YouTube

Ještě před příchodem do úřadu se prezidentka, která je podle ústavy vrchním velitelem ozbrojených sil, zúčastnila v centru Bratislavy vojenské přehlídky. Následně se špalírem lidí pěšky vydala na ekumenickou pobožnost do nedaleké katedrály sv. Martina, která byla v někdejším Uhersku korunovačním kostelem. Většina přihlížejících Čaputové po cestě tleskala, z davu se ale místy ozvaly i výkřiky "hanba". Prezidentka si s mnoha občany podala ruku. Někteří příznivci první ženy v nejvyšším slovenském úřadu na sobě měli trička s nápisem "Zuzana Čaputová, moje prezidentka".

Pobožnost, na které také vystoupili s krátkými projevy zástupci registrovaných církví, vedl v katedrále bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, jenž je zároveň předsedou konference katolických biskupů. Ke katolické víře se na Slovensku hlásí většina obyvatel. Čaputovou, která je rozvedená, provázeli v katedrále její dvě dcery.

Vlastní inaugurace se neobešla bez protokolárního škobrtnutí: byť slovenská ústava předepisuje složení slibu v pravé poledne, Čaputová tak na slavnostní schůzi sněmovny učinila až o několika minut později. Důvodem byl delší projev předsedy parlamentu.

Ještě před inaugurací Čaputové se rozloučil s funkcí hlavy státu Kiska. Při odchodu z prezidentského paláce ho doprovázela jeho choť, která se oficiálního programu hlavy státu během pětiletého prezidentského mandátu až na výjimky nezúčastňovala a věnovala se rodině.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opovažte se pomáhat íránskému tankeru! USA nevybíravě varují Řecko

20.08.2019 13:17 Aktualizováno Spojené státy varovaly Řecko, aby neposkytovalo jakoukoli pomoc íránskému tankeru, který v noci na…

Africký mor prasat zamořuje Slovensko. Střílet divočáky ve velkém,…

20.08.2019 12:59 Na Slovensku přibylo několik nových případů afrického moru prasat v malochovu a u divočáků.…

Nový globální problém na obzoru. Z Washingtonu zní apel k akci

20.08.2019 12:00 NÁZOR -Krajně pravicoví extremisté jsou globální problém, hlásá titulek editorialu serveru…

Johnson rozzlobil Brusel i Irsko. Nejčernější scénář brexitu se naplňuje

20.08.2019 11:52 Britský premiér Boris Johnson neuspěl s pokusem přimět Evropskou unii k dalším jednáním o brexitové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama