Čaputová už úřaduje. Uctila oběti železné opony i exprezidenta Kováče

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová položením věnce a kytice uctila památku obětí takzvané železné opony a rovněž památku prvního prezidenta po vzniku samostatného Slovenska v roce 1993 Michala Kováče, který zemřel před třemi roky.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Bratislavský hrad
doporučujeme

Čaputová v rámci oficiálního programu své dnešní inaugurace, v jehož úvodu složila prezidentský slib, položila odpoledne věnec k památníku Brána svobody. Památník v okrajové části Bratislavy pod hradem Devín a u soutoku Dunaje a Moravy připomíná čtyři stovky lidí, kteří zemřeli při pokusu o útěk z komunistického Československa do západních zemí přes přísně střežené hranice.

zdroj: YouTube

"Je to velmi důležité místo pro novodobou historii Slovenska. Je důležité, abychom na něj pamatovali. Letos bude 30. výročí pádu železné opony," řekla Čaputová.

Následně se prezidentka přesunula na jeden z hřbitovů v širším centru slovenské metropole, kde k hrobu exprezidenta Kováče položila kytici. Kováč byl hlavou slovenského státu v letech 1993 až 1998. Během výkonu prezidentské funkce kritizoval tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara, za jehož vlády čelilo Slovensko výtkám ze zahraničí kvůli deficitu demokracie a také vypadlo z první vlny rozšiřování NATO.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit bude ještě tvrdší, než se myslelo? Británie chystá rázný krok vůči…

19.08.2019 22:42 Aktualizováno Volný pohyb občanů zemí Evropské unie, tak jak funguje dnes, skončí po odchodu Británie z bloku 31…

Kde vylodit uprchlíky? Posádka Open Arms dostala novou nabídku, opět…

19.08.2019 22:41 Aktualizováno Španělská vláda nabídla posádce lodi Open Arms, která s více než 100 africkými migranty na palubě…

Johnson chce, aby Tusk z brexitové dohody odstranil pojistku

19.08.2019 22:24 Za nejvyšší prioritu své vlády označil britský premiér Boris Johnson dosažení brexitové dohody s…

Putin ve Francii loboval za "normandský formát" jednání o Ukrajině

19.08.2019 19:46 Ruský prezident Vladimir Putin před dnešním setkáním se svým francouzským protějškem Emmanuelem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama