Významné země EU zvažují sankce vůči Madurovi. Je v tom ale háček

Pět významných evropských zemí zvažuje uvalení sankcí na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a několik vysokých činitelů jeho režimu v reakci na nedávný tvrdý postup venezuelských úřadů proti politickým odpůrcům. Trvají však neshody ohledně načasování kvůli obavě z ohrožení nynějších jednání v Norsku o možném východisku z krize v jihoamerické zemi. Napsala to agentura AP s odvoláním na několik informovaných zdrojů.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Finanční a cestovní restrikce zatím probírá pětičlenné jádro - Británie, Francie, Německo, Nizozemsko a Španělsko - než příslušný návrh předloží Evropské radě, tvrdí diplomaté a členové venezuelské opozice, kteří jsou se záměrem obeznámeni. Podle AP jde o pět zdrojů, které chtějí zůstat v anonymitě, protože nemají povolení o tom veřejně mluvit.

Sankce by měly postihnout desítku lidí, včetně Madura, ale konečné rozhodnutí zatím nepadlo. Uvnitř uvedené skupiny zemí je ještě třeba překonat některé rozdílné názory, než bude návrh předložen exekutivním orgánům Evropské unie.

Větší shoda existuje v nutnosti potrestat vedoucí činitele ozbrojených sil a justice, kteří byli nápomocní při zatýkání spojenců opozičního vůdce Juana Guaidóa. To se týká především ministra obrany Vladimira Padrina, jehož rodina žije ve Španělsku.

Na seznamu je ale i ministr komunikací Jorge Rodríguez, který dosud vedl Madurovu delegaci na jednáních s opozicí v Norsku, a také Jorge Márquez, jenž stojí v čele mocného úřadu, který začátkem roku umlčel vysílání španělské stanice Antena 3 a britské BBC.

"Naší prioritou není zavést nové sankce. Ale nechceme ani uvolnit tlak na členy venezuelské vlády," řekl podle AP nejmenovaný pracovník španělského ministerstva zahraničí. "Hlavní pozornost se v této chvíli soustředí na dialog v Norsku," vysvětlil podstatu diskusí kolem sankcí.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš dorazil pod Děvín. S kolegy z V4 položil věnec k Bráně svobody

17.11.2019 18:50 Aktualizováno U památníku obětí přísně střežených hranic v komunistickém Československu si zástupci zemí takzvané…

17. listopad se na Slovensku vyhrotil: Slova o grázlech, dle Fica není co…

17.11.2019 18:31 Aktualizováno Třicáté výročí pádu totality v Československu si dnes v Bratislavě připomněli špičky slovenské…

Benátky devastuje další povodňová vlna, záplavy hlásí celá Itálie

17.11.2019 16:33 Benátky dnes postihla další záplavová vlna, třetí během jediného týdne. V souvislosti s…

Co tají britská vláda? Třaskavou zprávu o Rusku zveřejnění, ovšem až po…

17.11.2019 16:05 Aktualizováno Britská vláda zveřejní parlamentní zprávu o možném ovlivňování britské politiky ze strany Ruska až…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama