Významné země EU zvažují sankce vůči Madurovi. Je v tom ale háček

Pět významných evropských zemí zvažuje uvalení sankcí na venezuelského prezidenta Nicoláse Madura a několik vysokých činitelů jeho režimu v reakci na nedávný tvrdý postup venezuelských úřadů proti politickým odpůrcům. Trvají však neshody ohledně načasování kvůli obavě z ohrožení nynějších jednání v Norsku o možném východisku z krize v jihoamerické zemi. Napsala to agentura AP s odvoláním na několik informovaných zdrojů.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Finanční a cestovní restrikce zatím probírá pětičlenné jádro - Británie, Francie, Německo, Nizozemsko a Španělsko - než příslušný návrh předloží Evropské radě, tvrdí diplomaté a členové venezuelské opozice, kteří jsou se záměrem obeznámeni. Podle AP jde o pět zdrojů, které chtějí zůstat v anonymitě, protože nemají povolení o tom veřejně mluvit.

Sankce by měly postihnout desítku lidí, včetně Madura, ale konečné rozhodnutí zatím nepadlo. Uvnitř uvedené skupiny zemí je ještě třeba překonat některé rozdílné názory, než bude návrh předložen exekutivním orgánům Evropské unie.

Větší shoda existuje v nutnosti potrestat vedoucí činitele ozbrojených sil a justice, kteří byli nápomocní při zatýkání spojenců opozičního vůdce Juana Guaidóa. To se týká především ministra obrany Vladimira Padrina, jehož rodina žije ve Španělsku.

Na seznamu je ale i ministr komunikací Jorge Rodríguez, který dosud vedl Madurovu delegaci na jednáních s opozicí v Norsku, a také Jorge Márquez, jenž stojí v čele mocného úřadu, který začátkem roku umlčel vysílání španělské stanice Antena 3 a britské BBC.

"Naší prioritou není zavést nové sankce. Ale nechceme ani uvolnit tlak na členy venezuelské vlády," řekl podle AP nejmenovaný pracovník španělského ministerstva zahraničí. "Hlavní pozornost se v této chvíli soustředí na dialog v Norsku," vysvětlil podstatu diskusí kolem sankcí.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřesná vražda: Údajně mladistvý migrant uškrtil švédského teenagera, pak…

22.07.2019 09:55 Švédskem otřásá další otřesný případ násilí. Eritrejský migrant, který o sobě tvrdí, že má 16 let,…

Britský princ George slaví šesté narozeniny, Kate pořídila nové fotky.…

22.07.2019 09:49 Britský princ George má dnes šest let a Kensingtonský palác u této příležitosti zveřejnil tři…

Raději si rozřezal ruku, než aby byl deportován. Nyní má irácký migrant v…

22.07.2019 09:24 24letý Saeed Ahmed Hamdan uprchl z Iráku před Islámským státem. Nakonec se dostal do Česka. Serveru…

Rakouští hejtmani vytáhli proti Česku, Babiš dostal ostrý dopis

22.07.2019 09:00 Hornorakouský hejtman Thomas Stelzer spolu se svou dolnorakouskou kolegyní Johannou Miklovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama