Celkem 18 unijních států se hlásí k uhlíkové neutralitě

Seznam členských států Evropské unie, které podporují cíl Evropské komise týkající se uhlíkové neutrality do roku 2050, se nadále rozrůstá. Nově se o karbonovou neutralitu začínají zajímat země jako jsou Německo, Itálie, Řecko a Slovensko. S rostoucím počtem uvědomělých a podporujících zemí roste i pravděpodobnost úspěchu v této oblasti – hlavní představitelé unijní osmadvacítky, kteří se již tento týden sejdou na summitu v Bruselu, by mohli přijmout novou „uhlíkovou dohodu“.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise
doporučujeme

Lídři Evropské unie, kteří se již tento čtvrtek sejdou na summitu v Bruselu, by mohli podpořit vznik dlouhou dobu navrhované strategie. K uhlíkové neutralitě do roku 2050 se aktuálně hlásí osmnáct z dvaceti osmi států unie, vyplývá to z dat dokumentů, které obdržela evropská mediální platforma Euractiv. Počet států se od březnového unijního summitu zvedl o deset, strategie Evropské komise by se tak konečně mohla dočkat svého schválení.

Minulý týden se přitom objevovaly náznaky toho, že by se lídři Evropské unie měli na summitu věnovat pouze tématice obsazování vrcholných pozic unijních institucí. Dlouhodobá karbonová strategie měla být na „pořadu dne“ EU až ke konci letošního roku. Nyní však situace vypadá poněkud jinak, a to především kvůli skutečnosti, že se ke strategii nově hlásí takoví hráči, jakými jsou na unijním poli Německo nebo Itálie.

Kancléřka Merkelová však již v květnu upozorňovala na to, že se země stále musí shodnout na principech a detailech strategie. I přes vlažný přístup německé kancléřky se země zařadila k původním podporovatelům strategie – ke Spojenému království, Španělsku, Francii nebo Nizozemí. Tyto země byly mezi úplně prvními, které se začaly aktivně zasazovat o snižování uhlíkových emisí v rámci EU. Někteří unijní diplomaté tuto iniciativu nesprávně označují jako tzv. „Macronův plán“, přitom se jedná o plán, se kterým přišla Evropská komise.

Podle člena a poradce nevládní environmentální organizace Greenpeace Sebastiana Manga se zdá, že „většina unijních lídrů konečně pochopila, že je potřeba, abychom naše ekonomiky dekarbonizovali tak rychle, jak to jen jde.“ Pokračoval se slovy, že je stále na čem pracovat a koho o důležitosti snižování emisí přesvědčovat.

Největší překážku dlouhodobému plánu Evropské unie by mohly představovat země Visegrádské skupiny – jedná se především o to, že země střední, a hlavně východní Evropy jsou tradičně nejvíce skeptické v oblasti dané problematiky. Nejblíže k připojení se k současným 18 zemím, jež uhlíkovou neutralitu podporují, je Maďarsko. Česká republika a Polsko by pak zůstaly těmi zeměmi, jež by mohly dohodu na půdě EU ohrozit.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřesná vražda: Údajně mladistvý migrant uškrtil švédského teenagera, pak…

22.07.2019 09:55 Švédskem otřásá další otřesný případ násilí. Eritrejský migrant, který o sobě tvrdí, že má 16 let,…

Britský princ George slaví šesté narozeniny, Kate pořídila nové fotky.…

22.07.2019 09:49 Britský princ George má dnes šest let a Kensingtonský palác u této příležitosti zveřejnil tři…

Raději si rozřezal ruku, než aby byl deportován. Nyní má irácký migrant v…

22.07.2019 09:24 24letý Saeed Ahmed Hamdan uprchl z Iráku před Islámským státem. Nakonec se dostal do Česka. Serveru…

Rakouští hejtmani vytáhli proti Česku, Babiš dostal ostrý dopis

22.07.2019 09:00 Hornorakouský hejtman Thomas Stelzer spolu se svou dolnorakouskou kolegyní Johannou Miklovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama