Další dvě země v EU? Komise žádá začátek vstupních rozhovorů

Evropská unie by měla co nejdříve zahájit přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií, zopakovala dnes ministrům zahraničí unijních zemí pohled Evropské komise šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. O návrhu, který komise předložila už loni a který letos důrazně zopakovala, budou členské země v Lucemburku jednat v úterý. Česko podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka začátek vyjednávání podporuje.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Už nyní je ale zřejmé, že posun nepřinese úterní diskuse na Radě pro všeobecné záležitosti, ta tak bude muset vyřešit především uspokojivou formulaci odkladu rozhodnutí pro unijní summit koncem tohoto týdne. Hlavním důvodem je chybějící souhlas německého Spolkového sněmu, který se nyní dá očekávat nejdříve po letní přestávce v září či dokonce ještě později na podzim.

Začátek přístupových rozhovorů, tedy několik let trvající cesty ke členství v EU, navrhla komise členským zemím ke schválení už loni. Letos návrh důrazně zopakovala a připomněla výrazné přípravné kroky obou balkánských států i to, že Severní Makedonii se po letech podařilo uzavřít vleklý spor o název státu s Řeckem. Severomakedonský premiér Zoran Zaev ostatně už před několika dny v Bruselu varoval, že odklad rozhodnutí bude mít vliv na náladu v zemi, kde posílí protiunijně zaměřené politické síly.

Podle Mogheriniové jsou obě země na začátek rozhovorů připravené. "Neudělat to by znamenalo výrazný dopad nejen na jejich motivaci, ale také obecněji na spolupráci v celém regionu. A také by to ohrozilo věrohodnost celého procesu (rozšiřování)," varovala dnes šéfka diplomacie EU. Pro unii je Balkán a "evropská perspektiva" tamních zemí jednou z deklarovaných politických priorit.

Česko začátek přístupových rozhovorů s oběma zeměmi podporuje, řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu ministr zahraničí Tomáš Petříček. "My jsme zastánci toho, že by přístupová jednání s oběma měla být zahájena v letošním roce. Je to ale stále také na parlamentech některých členských států," připomněl ministr. Nyní tak očekává odklad rozhodnutí o několik měsíců, věří ale také, že "EU vyšle jasný signál, že obě země mají jasnou perspektivu začátku jednání".

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Benátky devastuje další povodňová vlna, záplavy hlásí celá Itálie

17.11.2019 16:33 Benátky dnes postihla další záplavová vlna, třetí během jediného týdne. V souvislosti s…

Co tají britská vláda? Třaskavou zprávu o Rusku zveřejnění, ovšem až po…

17.11.2019 16:05 Aktualizováno Britská vláda zveřejní parlamentní zprávu o možném ovlivňování britské politiky ze strany Ruska až…

Migrace do Británie? Po brexitu budou mít občané EU značné problémy

17.11.2019 14:57 Občané Evropské unie by měli po brexitu ztratit preferenční postavení na britském pracovním trhu a…

Přehled: Britové rozhodnou o svém osudu. Co jim tamní strany nabízí?

17.11.2019 09:44 Brity čekají v prosinci předčasné parlamentní volby, které rozhodnou o jejím dalším osudu, zejména…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama