Další dvě země v EU? Komise žádá začátek vstupních rozhovorů

Evropská unie by měla co nejdříve zahájit přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií, zopakovala dnes ministrům zahraničí unijních zemí pohled Evropské komise šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová. O návrhu, který komise předložila už loni a který letos důrazně zopakovala, budou členské země v Lucemburku jednat v úterý. Česko podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka začátek vyjednávání podporuje.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Už nyní je ale zřejmé, že posun nepřinese úterní diskuse na Radě pro všeobecné záležitosti, ta tak bude muset vyřešit především uspokojivou formulaci odkladu rozhodnutí pro unijní summit koncem tohoto týdne. Hlavním důvodem je chybějící souhlas německého Spolkového sněmu, který se nyní dá očekávat nejdříve po letní přestávce v září či dokonce ještě později na podzim.

Začátek přístupových rozhovorů, tedy několik let trvající cesty ke členství v EU, navrhla komise členským zemím ke schválení už loni. Letos návrh důrazně zopakovala a připomněla výrazné přípravné kroky obou balkánských států i to, že Severní Makedonii se po letech podařilo uzavřít vleklý spor o název státu s Řeckem. Severomakedonský premiér Zoran Zaev ostatně už před několika dny v Bruselu varoval, že odklad rozhodnutí bude mít vliv na náladu v zemi, kde posílí protiunijně zaměřené politické síly.

Podle Mogheriniové jsou obě země na začátek rozhovorů připravené. "Neudělat to by znamenalo výrazný dopad nejen na jejich motivaci, ale také obecněji na spolupráci v celém regionu. A také by to ohrozilo věrohodnost celého procesu (rozšiřování)," varovala dnes šéfka diplomacie EU. Pro unii je Balkán a "evropská perspektiva" tamních zemí jednou z deklarovaných politických priorit.

Česko začátek přístupových rozhovorů s oběma zeměmi podporuje, řekl dnes ČTK a Českému rozhlasu ministr zahraničí Tomáš Petříček. "My jsme zastánci toho, že by přístupová jednání s oběma měla být zahájena v letošním roce. Je to ale stále také na parlamentech některých členských států," připomněl ministr. Nyní tak očekává odklad rozhodnutí o několik měsíců, věří ale také, že "EU vyšle jasný signál, že obě země mají jasnou perspektivu začátku jednání".

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropa odsuzuje Írán za zadržení britského tankeru, vyzývá k propuštění

20.07.2019 17:55 Aktualizováno Ministerstva zahraničí Německa a Francie dnes shodně odsoudila páteční krok íránských revolučních…

Merkelová varovala Evropany před růstem antisemitismu a rasismu v Německu

20.07.2019 17:46 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyzvala Evropany k odporu proti populismu, nacionalismu,…

Chorvatsko se vysmálo českým turistům. Co si o nás myslí tamní lidé?

20.07.2019 15:55 Aktualizováno Každý rok vyráží statisíce Čechů na dovolenou do Chorvatska. Ačkoliv se o nás traduje ledacos a…

Ve Vatikánu zkoumali na hřbitově ostatky kvůli zmizelé dívce

20.07.2019 15:54 V rámci vyšetřování případu záhadného zmizení patnáctileté dívky před 36 lety byly dnes zkoumány…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama