27 záložních poslanců čeká na brexit, aby mohli nastoupit do funkcí

Za pár dní tomu bude měsíc od doby, kdy si občané Evropské unie zvolili 751 poslanců, kteří je budou v následujících pěti letech na unijním poli zastupovat. Avšak dalších celkem 27 poslanců, kteří byli zvoleni a získali tak právoplatný mandát od svých voličů, nebude schopno svoji funkci až do podzimu vykonávat. Možná i déle, nebo možná také nikdy. Tato nejistota opět pramení z chaotické situace, která doprovází odchod Spojeného království z Evropské unie.

Brexit, ilustrační foto

Těchto 27 europoslanců začne vykonávat svůj mandát v den, kdy Velká Británie opustí Evropskou unii – nyní se kalkuluje s datem 31. října. V historii evropských společenství se tak opět jedná o zcela jedinečnou situaci, kterou však mnozí z těchto „extra“ poslanců považují za zvláštní. Jedna z poslankyň za Dánsko, které je právě jednou z „náhradnic“ čekajících na svůj okamžik, prohlásila, že nikdo vlastně pořádně neví, co se stane. „Mohu takto v záloze čekat pět let, nebo také pár měsíců.“

Kdyby Spojené království vystoupilo z EU k oficiálnímu datu na konci letošního března, britští poslanci, kterých je doposud 73, by již nyní v europarlamentu neseděli. Celou situaci zkomplikovalo odložení brexitu na konec října, které zapříčinilo to, že se Británie, stále coby jeden z členských států EU, musela účastnit voleb do Evropského parlamentu. Aktuální plán je tedy takový, že se po brexitu přerozdělí 27 mandátů po britských europoslancích mezi 14 členských zemí, které jsou podle úsudku Evropské unie nedostatečně zastoupeny. Zbytek zůstane v jakési záloze pro případné rozšíření EU.

Celá situace čekajícím europoslancům komplikuje nejen jejich kariérní život, ale i ten soukromý. Mnozí považují jejich současnou situaci za groteskní a smutnou vzhledem k tomu, že ji samotná Evropská unie nechala zajít tak daleko. Čekající poslanci se nacházejí ve velice zvláštní a bezprecedentní pozici – většina z nich, ne-li všichni, byli od počátku proti brexitu. Dokonce považovali odsunutí brexitu za nelogický krok ze strany Evropské rady. Nyní však čekají a podporují něco, proti čemu až doposud vystupovali, aby si zajistili nástup do funkcí, které jim náleží.

S tím se však neztotožňuje poslanec zvolený za Irsko - Barry Andrews, který stále dává přednost možnosti setrvání Británie v EU. Podle jeho slov je na tom už nyní samotné Irsko hůř než kterýkoliv jiný stát unie.

Co s čekajícími poslanci bude či nebude, nemůže nikdo v současné situaci odhadnout. Jasné však zůstává, že jim unie nezajišťuje žádný „speciální status“, který by jim jejich mandát zaručoval. A tak bude všech 27 rezervních poslanců až do dne, kdy Británie z evropského bloku vystoupí, běžnými unijními občany.  

Žena v Německu vyhrála v loterii 33 milionů eur, akorát o tom nevěděla

29.07.2021 13:15 V Německu vyhrála jedna ze sázejících v červnu jackpot v loterii Lotto, ale několik týdnů jí trvalo…

V Bratislavě protestují odpůrci kroků proti šíření koronaviru

29.07.2021 12:45 V Bratislavě od rána protestují stovky odpůrců restrikcí proti šíření koronaviru. Vadí jim rovněž…

Německo eviduje 3142 nových případů covidu

29.07.2021 08:14 Německé zdravotní úřady za poslední den nahlásily 3142 nových případů nákazy koronavirem a 21 úmrtí…

EU ztrácí trpělivost s Orbánem. Politolog objasnil, zda lze Maďarsko…

28.07.2021 22:01 Aktualizováno NÁZOR - Vztahy mezi maďarským premiérem Viktorem Orbánem a dalšími evropskými lídry zřejmě dosáhly…

EU se dohodla s firmou GSK na dodání zkoumaného léčiva pro pacienty s…

28.07.2021 14:00 Evropská komise (EK) podepsala rámcovou smlouvu s farmaceutickou společností GlaxoSmithKline (GSK)…

Macron řekl, že Francie má dluh vůči Francouzské Polynésii kvůli jaderným…

28.07.2021 10:05 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na návštěvě ve Francouzské Polynésii prohlásil, že…

Německo možná už od srpna rozšíří povinnost testování při příjezdu do země

28.07.2021 09:31 Aktualizováno Německo by mohlo uspíšit rozšířenou povinnost testů na koronavirus při cestách do země z ciziny.…

Nedaleko řecké metropole evakuovali dvě obce kvůli lesním požárům

27.07.2021 21:58 Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které dnes vypukly…

Povodně v Německu přijdou pojišťovny podle odhadů až na 5,5 miliardy eur

27.07.2021 20:42 Katastrofální záplavy, které v polovině července zpustošily části západního Německa, vyjdou…

Maďarsko chce začít s aplikováním třetích posilujících dávek vakcín

27.07.2021 19:11 Lidé patřící do rizikových skupin by se měli nechat očkovat posilovací dávkou vakcíny proti covidu…

Související:

Právě se děje