Boris Johnson má nakročeno do Downing Street, získal další hlasy

Dnešní druhé kolo volby šéfa britských konzervativců, který v čele vlády nahradí dosluhující premiérku Theresu Mayovou, může skončit ještě mnohem jednoznačnějším výsledkem než minulý týden, protože vítěz předchozího hlasování Boris Johnson na svou stranu získal další početné podporovatele. Nejnověji mu svůj hlas přislíbila jeho neúspěšná protikandidátka Andrea Leadsomová, a pro Johnsona se tak podle odhadu deníku The Daily Mail dnes večer vysloví až 150 poslanců.

Přidejte svůj názor

Boris Johnson
doporučujeme

Bývalý starosta Londýna a exministr zahraničí Johnson platí dlouhodobě za jednoznačného favorita na post nového šéfa vládní strany. V prvním kole volby 13. června mu svůj hlas dalo 114 ze 313 hlasujících poslanců, zatímco druhý v pořadí, ministr zahraničí Jeremy Hunt, získal jen 43 hlasů. Kromě těchto dvou politiků postoupilo do dalšího kola ještě dalších pět kandidátů, sítem hlasování naopak neprošli poslanec Mark Harper, někdejší ministryně práce Esther McVeyová a Andrea Leadsomová, která v dolní komoře parlamentu řídila vládní agendu.

McVeyová poté oznámila, že bude hlasovat pro Johnsona, stejně se nyní rozhodla i Leadsomová. Rozhlasové stanici LBC dnes ráno řekla, že právě Johnson by v případných volbách měl největší šanci porazit lídra labouristů Jeremyho Corbyna a že by podle ní dokázal v předpokládaném říjnovém termínu nejlépe zajistit odchod země z EU. Za Johnsona se postavil i ministr zdravotnictví Matt Hancock, který sice z prvního kola postoupil, ale rozhodl se v boji o post šéfa strany nepokračovat.

S Johnsonem se dnes o postup do dalšího kola utkají šéf diplomacie Hunt, ministr životního prostředí Michael Gove, bývalý ministr pro brexit Dominic Raab, ministr vnitra Sajid Javid a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart. Právě Stewart, který minulý týden získal jen 19 hlasů, přitom podle britských médií platí za muže, který nyní může jako outsider překvapit.

Vzrůstající Stewartova popularita může podle listu The Times vyvést z míry jeho protikandidáty, kteří bojují o to, aby se mohli s Johnsonem utkat ve finálním červencovém hlasování. V něm bude nového předsedu ze dvou kandidátů vybírat na 150.000 členů strany. Podle The Daily Mail si Stewarta jako svého protikandidáta nepřeje ani Johnson, proto prý uvažuje o tom, že "půjčí" hlasy některých svých podporovatelů Jeremymu Huntovi, aby tak zajistil jeho postup.

Po dnešním druhém kole volby bude vyřazen nejméně jeden ze šesti kandidátů, ale možná i více. Do dalšího kola totiž nepostoupí kandidát s nejmenším počtem hlasů, ale ani ti uchazeči, kteří nezískají nejméně 33 hlasů. Podle serveru BBC vyřazení hrozí zejména exministru Raabovi a ministru Javidovi, kteří minulý týden získali 27 respektive 23 hlasů. Stewart naopak může jako odpůrce odchodu země z EU bez dohody překvapit, což stvrdil i fakt, že jej v pondělí ve volbě podpořil i faktický zástupce premiérky David Lidington. Sama premiérka oznámila, že o tom, koho by ráda viděla jako svého nástupce v křesle premiérky, veřejně hovořit nebude.

O výsledcích druhého kola šéfa konzervativců bude jasno dnes krátce po 18:00 londýnského času (19:00 SELČ). Další kolo volby je naplánováno na středu, v případě potřeby, tedy pokud budou ve hře stále více než dva kandidáti, bude volba na úrovni poslanců pokračovat ve čtvrtek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama