Salvini žehlí vztahy Itálie s USA: Po dvou roztržkách začal nadbíhat Washingtonu

Itálie je v Evropě nejspolehlivějším spojencem Spojených států, řekl ve Washingtonu italský vicepremiér a šéf protiimigrační Ligy Matteo Salvini. O dvoudenní návštěvě čelné postavy evropské nacionalistické pravice v USA dnes informovaly agentury Reuters a AFP. S americkým prezidentem Donaldem Trumpem se Salvini nesetkal; jednal s viceprezidentem Mikem Pencem a s ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Toho pozval na podzim do regionu Abruzzy u jaderského pobřeží ve středu Itálie, odkud pochází prarodiče šéfa americké diplomacie.

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

"V době, kdy jsou instituce Evropské unie křehké a významně se mění, Itálie chce být prvním, nejspolehlivějším, nejdůvěryhodnějším partnerem Spojených států," napsal Salvini na facebooku. Do Spojených států se vydal po vítězství Ligy ve volbách do Evropského parlamentu, během kampaně se stal jednotící tváří evropské protiimigrační pravice.

Salvini ve vládě spravuje resort vnitra, zatímco zahraniční agenda spadá pod premiéra Giuseppa Conteho a šéfa italské diplomacie Enza Moavera Milanesiho. Oba jmenovaní jsou nestraníci. Během návštěvy šéfa nejsilnější italské strany v USA to však podle agentury vypadalo, že se snaží pozice italské zahraniční politiky upravit: Salvini uvedl, že sdílí postoj Washingtonu, co se týče Libye, Číny, Íránu, Venezuele a Blízkého východu.

Itálie mnohdy v diplomacii zaujímá obezřelé pozice a chce mezi jednotlivými stranami sloužit jako most, připomněla agentura Reuters. Od počátku roku se náhledy Říma a Washingtonu dvakrát v důležité zahraniční agendě rozešly.

Na počátku roku Řím odmítl - na rozdíl od USA a padesátky dalších států - uznat vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa za dočasného prezidenta této jihoamerické země, což prosadilo protestní Hnutí pěti hvězd, koaliční partner Ligy. V březnu Itálie zase jako první vlivný západní stát podpořila čínský projekt nové Hedvábné stezky.

Během tiskových konferencích, které Salvini zveřejnil na sociálních sítích, italský vicepremiér řekl, že italská vláda zvažuje čínské společnosti Huawei zakázat vstup do veřejné soutěže na budování telekomunikační infrastruktury na Apeninském poloostrově.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský premiér Matovič žije v nezkolaudovaném domě, hrozí mu pokuta

04.08.2020 21:45 Slovenský premiér Igor Matovič žije se svojí rodinou v Trnavě v nezkolaudovaném domě, za což mu…

"Emeritní král" Juan Carlos I. opustil Španělsko. Místo jeho pobytu není…

04.08.2020 21:10 Aktualizováno Místo pobytu bývalé hlavy španělského království Juana Carlose I., který v pondělí oznámil, že svou…

Francie má obavy z druhé vlny, Paříž zvažuje povinné roušky

04.08.2020 20:20 Francie se v souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 obává podzimní druhé vlny…

Řecko hlásí nejvíce nových infekcí za poslední týdny

04.08.2020 19:12 Řecko dnes oznámilo 121 nově nakažených. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 22. dubna, informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama