Německá města touží po migrantech. Zabránit jim v tom může EU

Okolo 60 německých měst včetně Berlína a Rottenburgu se nabídlo, že vezme migranty zachráněné ve Středozemním moři. Podle německých úřadů to však bude vyžadovat souhlas EU.

uprchlíci
doporučujeme

Německý ministr vnitra potvrdil, že obdržel formální žádost o více než 50 měst, které si přejí hostit migranty zachráněné ve Středozemí lodí německé neziskové organizace Sea-Watch.

Společně tyto města utvořily alianci nazvanou „Bezpečná útočiště“ s cílem koordinovat jejich úsilí. Německé úřady však musí nejprve odsouhlasit žádost předtím, než migranti mohou být přemístěni do Německa. Ministerstvo vnitra uvedlo, že k tomu bude potřeba podpora EU.

Loď organizace Sea-Watch minulou středu zachránila u libyjských břehů 53 migrantů. Odmítla je vysadit v přístavu v Tripolisu s tím, že Libye není pro ně bezpečná země.

Itálie však lodi zakázala vplout do jejích výsostných vod. Italský protimigračně zaměřený ministr vnitra postoj Sea-Watch označil za jednání, které se „podobá skutečnému únosu osob z politických důvodů" a samotnou loď Sea-Watch nazval „pirátskou lodí“. Pohrozil též, že pokud poruší zákaz, bude jí udělena pokuta ve výši 50 000 eur ( 1 280 500 korun).

Italské ministerstvo vnitra nicméně v sobotu povolilo třem nezletilým dětem, dvou těhotným ženám a dvou nemocným mužům a třem dalším migrantům doprovázejícím děti, aby vstoupili do země.

Od vrcholu migrační krize v roce 2015 překročilo více než půl milionu nelegálních migrantů Středomoří a putovalo do Itálie. Do Německa od roku 2015 odešlo asi 1,6 miliónu migrantů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V nejlidnatější německé zemi začala škola, žáci musí mít roušky

12.08.2020 14:49 V nejlidnatější německé spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, dnes po více než šesti týdnech…

Slovensko má 75 nově nakažených, nejvíc od konce dubna. Ohnisko je na jihu…

12.08.2020 14:09 Na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo 75 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

"Jako trest odnětí svobody." Páry oddělené koronavirem bojují o možnost…

12.08.2020 13:35 Každodenní stesk, osamělost a žádný fyzický kontakt jsou nedílnou součástí celosvětové pandemie…

Covid-19: V Německu rychle přibývá nových případů, ministr je skeptický…

12.08.2020 13:14 Aktualizováno V Německu začal po třech dnech opět strměji růst počet nově odhalených případů nákazy koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama