Macronův návrh minimální unijní mzdy by poškodil ekonomiky zemí střední a východní Evropy, varují ekonomové

Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden na konferenci Mezinárodní organizace práce v Ženevě znovu předložil svůj nápad na zavedení celounijní minimální mzdy. Minimální mzda, kterou doposud nezavedly všechny státy současné EU-28, se napříč kontinentem výrazně liší. Důvodem je především rozdílnost výkonu ekonomik jednotlivých členských zemí. Ekonomové varují před negativními dopady, které by zavedení jednotné minimální mzdy v EU přineslo.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Nejvíce ohrožené by dle úsudku mnohých špičkových ekonomů byly „nové“ státy Evropské unie, tedy státy nacházející se především ve střední a východní Evropě. Jejich ekonomiky totiž nedosahují takové výkonnosti jako ekonomiky vyspělých západoevropských zemí, kterými jsou například Francie nebo Německo.

Francouzský prezident však na konferenci v Ženevě argumentoval tím, že by minimální unijní mzda přispěla k boji proti nerovnosti mezi jednotlivými členskými státy. Macron dále soudí, že pokud by ke sjednocení výše minimální mzdy nedošlo, nadále bychom v EU byli svědky odchodu pracovníků z chudších zemí Evropy, kde minimální mzda není garantovaná, do zemí, které ji naopak garantují.

Představené argumenty však vybízí k zamyšlení se, zda francouzský prezident, který v posledních měsících čelí rostoucím společenským nepokojům v zemi, svojí iniciativou nemíří právě na uspokojení francouzské společnosti. To by však znamenalo, že se snaží o ochranu vlastního trhu a tedy o potlačení jedné ze svobod, na které stojí současný volný trh Evropské unie –  volného pohybu osob.

Prvním problémem, na který by se při zavádění minimální mzdy narazilo, by byly rozdílné výše minimálních mezd. Ty se napříč zeměmi Evropské unie značně různí, rozdíly jsou v některých případech až sedminásobné. Sjednocení takto rozdílných minimálních mezd by bylo značně komplikované, nehledě na to, že se liší i cenové hladiny a průměrné minimální mzdy jednotlivých unijních zemí.

Je pravděpodobné, že by jednotná minimální mzda byla pro vyspělé země západní Evropy komicky nízká a tedy naprosto zbytečná, zatímco pro země východní Evropy by byla neúměrně vysoká a neefektivní. Pro východní ekonomiky by zavedení této mzdy bylo velice nebezpečné, míní přední čeští ekonomové.

Pro vytvoření plošné unijní minimální mzdy by nejprve muselo dojít ke značnému sblížení jednotlivých ekonomik, což je proces na několik let až desetiletí. Macronovo gesto proto mnozí analytici a ekonomové označují za politické a shodují se, že tato iniciativa není za současného nastavení a fungování EU a jejích ekonomik proveditelná.

Velice podobně se k problematice staví i německá kancléřka Angela Merkelová, která na konferenci v Ženevě minulý týden také vystoupila. Oproti svému francouzskému protějšku zdůrazňovala především potřebu srovnatelných minimálních mezd a ne mzdy jednotné. Přibližování minimálních mezd napříč zeměmi by dle jejích slov mělo přispět k vytvoření spravedlivějších a rovnějších pracovních podmínek v celé EU. Markelová také uvedla, že je zásadní zohledňovat odlišné životní standardy v jednotlivých členských státech.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu za úterý přibylo 5453 případů koronaviru, vzrostl i počet obětí

01.04.2020 07:19 Německo v úterý potvrdilo nákazu koronavirem u 5453 lidí, celková bilance tak vzrostla na 67.366…

Rakousko zpřísňuje opatření proti koronaviru, je to téma i v SRN

01.04.2020 05:02 Svět pokračuje v boji proti pandemii nemoci COVID-19, kterou způsobuje koronavirus. V Japonsku, kde…

Jak fungují dezinformace o koronaviru? Vědec vysvětlil, proč lidé věří…

01.04.2020 00:01 NÁZOR - V dobách krize rezonují dezinformace, konstatuje Hugo Mercier v komentáři pro server The…

V zahraničí se píše o naštvaných Češích: Musí nosit roušky, ale vláda jim…

31.03.2020 22:03 Aktualizováno Česká republika je po čase opět středem pozornosti zahraničních médií. Internetová verze deníku The…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama