Uprchlíci jsou uvězněni na lodi u Lampedusy už týden, na Itálii se valí kritika

Německá nezisková organizace Sea-Watch dnes připomněla, že na palubě její stejnojmenné lodi je 43 migrantů již týden. Plavidlo Sea-Watch 3 už několik dní křižuje mezinárodní vody u italského ostrova Lampedusa a hledá bezpečný přístav. Pokud by vplulo do italských výsostných vod, hrozí kapitánovi na základě nového italského zákona o bezpečnosti pokuta až 50.000 eur (1,28 milionu korun). Toto zákonné opatření podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) porušuje práva uprchlíků i záchranářů.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Humanitární loď zachránila migranty u libyjského pobřeží. Nezisková organizace tvrdí, že libyjská pobřežní hlídka by nestihla k potápějícímu se člunu včas doplout. Odmítla lidi vysadit zpátky v Libyi, protože ji nepovažuje za bezpečnou. Deset nemocných a dětí z původních 53 běženců na palubě se v sobotu vylodilo na Lampedusu. Italská prokuratura zahájila ve středu vyšetřování proti neznámému pachateli, zda nedošlo k napomáhání nelegální migraci.

"Zachránění migranti by nikdy neměli skončit v Libyi, fakta nasvědčují tomu, že to není bezpečná země," řekla agentuře ANSA komisařka pro lidská práva Rady Evropy Dunja Mijatovičová. Dodala, že postoj italské vlády k záchranným operacím ve Středozemním moři ji znepokojuje.

Italská populistická vláda zavřela hned po nástupu k moci loni v červnu italské přístavy humanitárním lodím a opatření proti nim se neustále zostřuje, a to hlavně přičiněním ministra vnitra Mattea Salviniho, který vede protiimigrační Ligu.

"Logický základ toho, proč se pátrací a záchranné operace trestají, se hledá jen stěží," myslí si Matteo Villa z milánského Institutu pro mezinárodní politiku (ISPI). "Zvláště, když počet příchozích (migrantů) přes moře se tak markantně snížil," dodal.

Podle údajů ministerstva vnitra se do Itálie od počátku roku do 10. června po moři dostalo 2144 běženců, což je o 85 procent méně než za stejné období loňského roku a o 96 procent méně než za stejný čas v roce 2017.

"Je zajímavé, že italská migrační politika je tak odtržená od reality," rozvedl Villa. "Tato politika je zaměřená na dosažení konsenzu (veřejnosti) a prosazuje ji zejména Salviniho Liga. Soustředí na to, co se děje na moři, a nikoli na problémy na pobřeží," uzavřel Villa poukazem na situaci v Libyi.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet mrtvých po nákaze koronavirem překročil v Itálii 10 000

28.03.2020 22:14 Aktualizováno Po nákaze koronavirem zemřelo v Itálii již přes 10.000 lidí. Za posledních 24 hodin přibylo 889…

Ve Francii podlehlo koronaviru více než 2300 lidí

28.03.2020 21:15 Ve Francii si koronavirus vyžádal životy dalších 319 lidí. Celkový počet úmrtí od začátku pandemie…

Německo prožívá první víkendový den s přísnými omezeními

28.03.2020 20:31 Obyvatelé Německa zažívají dnes první víkendový den za platnosti zpřísněných opatření kvůli…

Portugalsko bude kvůli koronaviru s migranty zacházet jako s občany

28.03.2020 18:37 Portugalsko bude v rámci zdravotní krize se všemi cizinci s žádostí o pobyt zacházet jako se svými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama