Čaputová přijede do Česka. Co si myslí o rozdělení federace?

Česká republika je podle nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejbližším partnerem Slovenska. Čaputová, která ve čtvrtek zavítá na oficiální návštěvu Česka, dnes v rozhovoru s ČTK řekla, že ráda dodrží tradici slovenských prezidentů, kteří na svou první cestu jezdí do ČR.

Přidejte svůj názor 44 komentářů

Zuzana Čaputová
doporučujeme

"Je tradicí jet na první zahraniční návštěvu právě do České republiky. Já na tuto tradici velmi ráda navážu. Je to kontinuita, v níž vidím smysl. Je to nejen o tom, že máme společnou delší historii, ale i o osobních blízkých vztazích mezi obyvateli jednotlivých zemí. Já sama ráda jezdím do Česka například na dovolenou," uvedla Čaputovou.

Cestu do Česka považuje hlava slovenského státu za příležitost seznámit se s českými představiteli včetně prezidenta Miloše Zemana, který před březnovým rozhodujícím kolem přímé volby hlavy slovenského státu popřál úspěch místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi, kterého Čaputová porazila. Na schůzce se Zemanem chce Čaputová hovořit také o zahraničněpolitických tématech.

"Rozdělení (Československa), které se možná neuskutečnilo procesem a způsobem, jaký jsme si mnozí přáli, nakonec vnímám tak, že země jsou si dokonce možná ještě bližší než v období, kdy každá uvažovala, kdo na koho ´doplácí´. Velmi dobře si ta 90. léta pamatuji," řekla Čaputová.

Pětačtyřicetiletá právnička Čaputová, která složila prezidentský slib minulou sobotu, vidí možnosti dalšího prohloubení spolupráce mezi Českem a Slovenskem v oblasti infrastrukturních projektů nebo turistiky.

Slovenská prezidentka by uvítala, pokud by Česko a Slovensko letos společně oslavily 30. výročí takzvané sametové revoluce, která v někdejším Československu vedla k pádu komunistického režimu.

"Předpokládám, že ze slovenské strany bude jednoznačný zájem oslavit toto výročí společně vzhledem k tomu, že to jsou události, které se týkaly obou národů a jedné země, jíž jsme byli součástí," řekla Čaputová.

Slovensko a Česko si již loni sérií společných akcí připomněly 100. výročí vzniku Československa.

zdroj: YouTube

Čaputová dosud ve vrcholné politice na Slovensku nepůsobila, za nevýhodu to ale nepovažuje. "Být politikem je specifická zkušenost, kterou nemám. Zároveň možná i díky tomu nemám určitě zátěže, určité stereotypy a určitou špatnou nebo konfliktní minulost s některými konkrétními osobami," řekla. Dodala, že v politickém prostoru ale působila, byť nikoli v roli političky. "Protože to, čemu jsem se věnovala jako advokátka, byla v podstatě politická témata. Analyzovali jsme orgány veřejné moci, dělali jsme legislativní práci. V jednotlivých kauzách a sporech jsem zastupovala lidi proti státu," dodala.

Dodala, že v politickém prostoru ale působila, byť nikoli v roli političky. "To, čemu jsem se jako advokátka věnovala, byla politická témata; analyzovali jsme orgány veřejné moci, prováděli jsme legislativní práci. V jednotlivých kauzách a sporech jsem zastupovala lidi proti státu," dodala.

Čaputová, která je rozvedená a vychovává dvě dcery, řekla, že má ráda knihy zejména z oblasti psychologie a filozofie, dále přírodu a plavání. Zda ji její záliby budou v prezidentské funkci charakterizovat tak, jako byl například slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vnímán jako maratonec a slovenský prezident Rudolf Schuster jako cestovatel a fotograf. "To ukáže až čas," dodala.

V rozhovoru se Čaputová také zmínila o tom, jak se dá skloubit výkon funkce s rodinným životem. "Je to samozřejmě výzva jako pro každého zaměstnaného člověka, který chce svoji práci vykonávat velmi zodpovědně," řekla.

Loading...
Vstupte do diskuze (44)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chorvatsko odvolalo z Berlína svou diplomatku, prosazovala "bílou Evropu"

20.08.2019 14:32 Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních…

Část Británie se ponořila do tmy a chaosu. Co způsobilo rozsáhlý blackout?

20.08.2019 14:26 Za rozsáhlý výpadek elektřiny, který 9. srpna zasáhl v Británii téměř milion domácností, může úder…

Opovažte se pomáhat íránskému tankeru! USA nevybíravě varují Řecko

20.08.2019 13:17 Aktualizováno Spojené státy varovaly Řecko, aby neposkytovalo jakoukoli pomoc íránskému tankeru, který v noci na…

Africký mor prasat zamořuje Slovensko. Střílet divočáky ve velkém,…

20.08.2019 12:59 Na Slovensku přibylo několik nových případů afrického moru prasat v malochovu a u divočáků.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama