Der Spiegel: Proti Babišovi protestuje stále více lidí, premiér začíná nervóznět

Německý zpravodajský server Spiegel se zaměřil na protesty proti českému premiérovi Andreji Babišovi. Poukazuje na to, že se do nich zapojuje stále více lidí, kterým vadí nejen premiérovy korupční kauzy, ale i jeho nacionalistické slogany a útoky na Evropskou unii.

Přidejte svůj názor 59 komentářů

Na Václavském náměstí se sešly desetitisíce lidí
doporučujeme

Spiegl například zdůrazňuje, že Babiš je ve skutečnosti součástí establishmentu odnepaměti. „V době komunismu byl vysoce postaveným úředníkem a členem Státní bezpečnosti, po roce 1989 získal kontrolu nad zemědělskou společností Agrofert a stal se miliardářem. Jak přesně to udělal, nebylo nikdy objasněno,“ připomíná v analýze novinář Keno Verseck.

Píše také o tom, že právě tento muž se v poslední době úspěšně profiloval jako bojovník proti korupci a dokázal opakovaně se svým hnutím ANO vyhrát volby. „Ale nyní proti němu stále více a více lidí protestuje,“ píše se v článku. Zmiňuje demonstraci na Václavském náměstí, které se podle odhadů zúčastnilo asi 120 tisíc občanů, díky čemuž jde o jednu z největších demonstrací od sametové revoluce.

Poukazuje také na to, že proti Babišovi ne protestuje jen liberálové z „pražské kavárny“, ale i lidé v desítkách českých měst. „Nedávná studie EU a analýzy českých právníků ukazují, že Babiš je politik a podnikatel v jasném střetu zájmů. Kromě toho pravděpodobně nelegálně získal dotace z EU. A možná šlo o podvod,“ píše Spiegel.

Autor zdůrazňuje, že se dříve zdálo, že všechny problémy odbýval posměšnými poznámkami, ale že teď začal být nervózní a útoky vracet. „Protesty označil za naprosto hloupé a založené na obrovském množství lží,“ píše se v Německu. V předchozích dnech odmítl zprávy EU jako 'skandální' a 'nekompetentní', kritika jeho podnikání je prý 'šikanování' a dokonce 'útok na Česko a českou společnost',“ cituje Babiše server.

Babiš byl prý sice považován za pragmatického ekonomického liberála, jenže na konci loňského roku prý došlo ke zvratu – tehdy se začali experti nejen z Česka, ale i EU zajímat o jeho údajné dotační skandály a střet zájmů. „Za účelem získání dotací EU pro menší společnosti Babiš dočasně přepsal luxusní resort Čapí hnízdo na své dvě děti z prvního manželství. Kromě toho musel v roce 2017 vložit akcie společnosti svěřeneckého fondu z důvodu možného střetu zájmů. Už není komerčně aktivní,jeho manželka je však v dozorčí radě fondu,“ vysvětluje Verseck s tím, že Babišovi hrozí v krajním případě i vězení.

Od té doby se prý jeho rétorika směrem k EU změnila. „Babiš stále více kritizuje Komisi jako nelegitimní orgán, který chce zkrotit národní státy. Babiš a jeho strana v eurovolbách hlásali heslo: 'Ochráníme Českou republiku - tvrdě a nekompromisně',“ vysvětluje.

Server také cituje politologa Jiřího Pehe, podle kterého Česko prožívá „Pražské jaro české občanské společnosti“. Protesty prý vede mladá generace, která už nechce, aby vládli zkorumpovaní postkomunističtí politici. Navíc má prý strach o demokracii a budoucnost právního státu, protože jo děsí, jak Babiš pohrdá demokratickými pravidly.

Navzdory tomu všemu se ovšem Pehe nedomnívá, že Babiš v brzké době z politiky zmizí – i proto, že si zvyšováním důchodů a sociálními opatřeními jednoduše „koupil“ mnoho sociálních demokratů a komunistů.

Loading...
Vstupte do diskuze (59)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Portugalsku zuří mohutné požáry, v akci je 1800 hasičů

21.07.2019 21:03 Aktualizováno Přes 1800 hasičů bojovalo dnes s rozsáhlým lesním požárem ve středním Portugalsku. Několik obcí…

Otřes v Britské vládě. Hammond kvůli brexitu končí

21.07.2019 19:03 Aktualizováno Britský ministr financí Philip Hammond ve středu podá demisi. V televizi BBC dnes prohlásil, že tak…

Rakouská policie pátrá po účastnících ilegálního závodu, hledá i Čechy

21.07.2019 17:21 Při srážce dvou osobních aut v centru Salcburku v sobotu večer byla zraněna žena. Podle…

Chorvatsko se vysmálo českým turistům. Co si o nás myslí tamní lidé?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Každý rok vyráží statisíce Čechů na dovolenou do Chorvatska. Ačkoliv se o nás traduje ledacos a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama