Je přijatelné plácnout dítě? Odpověď polského ombudsmana vyvolala bouři nevole

Polský ochránce práv dětí Mikolaj Pawlak tvrdí, že v žádném případě není možné bít děti. Je podle něho ale třeba rozlišit mezi bitím a plácnutím, protože po tom nezůstávají výrazné stopy. Výrok dětského ombudsmana vyvolal v zemi pobouření. V Polsku je zakázáno používat fyzické tresty od roku 2010.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

"Po plácnutí nezůstávají výrazné stopy," odpověděl Pawlak v rozhovoru ve středečním vydání listu Dziennik-Gazeta Prawna na otázku, zda je pro to, aby bylo možné děti plácnout. Upozornil zároveň, že "je potřeba rozlišit, co je plácnutí a co je bití", a zdůraznil, že "bít děti se rozhodně nesmí".

Podle opozice nemá Pawlak morální kvalifikaci zastávat post dětského ombudsmana. Podle Jana Grabce z Občanské platformy není možné vymlouvat se na to, že když nezůstanou na těle dítěte žádné stopy, tak nejde o bití, ale o "obyčejné" plácnutí.

Pawlak je otcem dvou synů a tvrdí, že je niky neudeřil. S respektem ale prý vzpomíná na to, jak ještě jako malý chlapec dostal od svého otce na zadek tak, že si nemohl sednout. Výprask dostal kvůli tomu, že bratrovi denaturátem polil nohu a snažil se ji zapálit.

"Po boku ombudsmana chyběl dospělý, který by mu pomohl pochopit, co se vlastně stalo.... Použít pásek pomáhá rodiči jedině uvolnit vztek," okomentovala Pawlakovy vzpomínky novinářka týdeníku Polityka.

Jedna z uživatelek twitteru napsala, že než Pawlak příště poskytne rozhovor v médiích, měl by si ještě něco přečíst. "Nevím, jestli samotné čtení pomůže. Musel by to ještě pochopit," podotkla k tomu psycholožka Dorota Zawadzká, kterou Poláci znají z televizní reality show věnované výchovným problémům.

Advokát Mikolaj Pawlak byl zvolen ochráncem práv dětí loni v listopadu hlasy poslanců vládnoucí národně konzervativní strany Právo a spravedlnost. V minulosti se specializoval na kanonické právo, od června 2016 pracoval jako vedoucí oddělení pro záležitosti rodin a nezletilých na ministerstvu spravedlnosti. Navrhuje například, aby se hranice trestní odpovědnosti dětí snížila ze současných 13 let na deset.

Loading...
Témata: Polsko | děti | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Portugalsku zuří mohutné požáry, v akci je 1800 hasičů

21.07.2019 21:03 Aktualizováno Přes 1800 hasičů bojovalo dnes s rozsáhlým lesním požárem ve středním Portugalsku. Několik obcí…

Otřes v Britské vládě. Hammond kvůli brexitu končí

21.07.2019 19:03 Aktualizováno Britský ministr financí Philip Hammond ve středu podá demisi. V televizi BBC dnes prohlásil, že tak…

Rakouská policie pátrá po účastnících ilegálního závodu, hledá i Čechy

21.07.2019 17:21 Při srážce dvou osobních aut v centru Salcburku v sobotu večer byla zraněna žena. Podle…

Chorvatsko se vysmálo českým turistům. Co si o nás myslí tamní lidé?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Každý rok vyráží statisíce Čechů na dovolenou do Chorvatska. Ačkoliv se o nás traduje ledacos a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama