Polsko dostalo za uši: Snížit důchodový věk soudců je proti pravidlům, míní advokát EU

Generální advokát Soudního dvora Evropské unie doporučuje, aby unijní soud rozhodl, že polské předpisy snižující věk odchodu do důchodu soudců jsou v rozporu s právem EU. Vyplývá to z prohlášení, které dnes vydal generální advokát Evgeni Tančev. Podle polského zákona z roku 2017 byl věk odchodu do penze soudců obecných soudů, státních zástupců a soudců nejvyššího soudu snížen na 60 let v případě žen a 65 let pro muže. Dříve tito justiční činitelé odcházeli do důchodu v 67 letech.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Varšava
doporučujeme

"Generální advokát je toho názoru, že rozdílný věk odchodu do důchodu pro soudce a soudkyně... porušuje předpisy Evropské unie," uvedl Tančev ve svém stanovisku. Jde podle něho o porušení zákazu diskriminace na základě pohlaví. Tančev také upozornil, že snížení odchodu věku do důchodu pro soudce musí doprovodit pojistka, která by zabránila tomu, že soudce je z úřadu de facto odstraněn; taková pojistka prý v polském zákonu chybí.

Generální advokát také vytkl Varšavě, že ministr spravedlnosti díky novým předpisům může soudcům prodloužit aktivní službu - tak se podle Tančeva justice dostává do závislosti na výkonné moci.

Doporučení generálního advokáta není pro unijní soud závazné, nicméně verdikt soudců bývá obvykle velmi podobný.

Polská strana Právo a spravedlnost (PiS) po vyhraných volbách z roku 2015 ovládla v zemi klíčové veřejné instituce a prosadila řadu nových zákonů, včetně těch, které se týkají justice.

Podle nevládních organizací i Evropské komise justiční reformy zesilují kontrolu vlády nad soudy a ohrožují principy právního státu. Podle představitelů PiS změny v justici měly zvýšit její efektivitu a očistit rezort od lidí spojovaných ještě s komunistickou érou.

Prostřednictvím Bruselem kritizovaných zákonů se PiS snažilo přinutit k odchodu některé soudce a nahradit je vlastními favority, které vybírá Zemská soudcovská rada, píše Reuters. Tento orgán také ovládlo Právo a spravedlnost.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko na prahu politické krize? Sánchez napoprvé důvěru nezískal

23.07.2019 15:58 Španělští poslanci dnes podle očekávání nedali v prvním kole šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi…

Boris Johnson bude skvělý, raduje se Trump. Opozice skřípe zuby

23.07.2019 15:53 Aktualizováno Konzervativní strana musí společně usilovat o brexit, který je prospěšný pro celou Británii, a…

Komentář: Brexitová nejistota zas a znovu. Johnson je premiérem, co bude s…

23.07.2019 14:56 Komentář Anety Navrátilové: I přestože se "brexitové" referendum konalo před více než třemi lety,…

Boris Johnson slíbil dokončení brexitu. Nesnesitelně trapný, sepsul ho…

23.07.2019 14:39 Nový šéf konzervativců a příští britský premiér Boris Johnson dnes v projevu po svém zvolení do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama