Bitva o post šéfa eurokomise bude dlouhá, tvrdí Babiš. Jedním z kandidátů je Barnier

Výběr nového předsedy Evropské komise a šéfů dalších unijních institucí bude složitý, čekají se dlouhá jednání a není vyloučen ani mimořádný summit. Novinářům to před začátkem dnešního vrcholného setkání EU řekl český premiér Andrej Babiš. Jedním z možných kandidátů na předsedu komise je podle něj brexitový vyjednávač Michel Barnier, s nímž dnes Babiš hovořil. Česko by podle premiéra mělo v rámci EK mělo usilovat o lepší portfolio.

Přidejte svůj názor

Michel Barnier
doporučujeme

"Já Michela Barnera znám relativně dlouho a můžu říct, že to může být jeden z kandidátů," řekl Babiš, podle něhož ale seznam možných uchazečů o post šéfa komise zůstává početný. Zásadní bude, aby nový předseda komise byl nestranný a nepolitický, dodal český premiér.

Právě výběr nástupce Jeana-Clauda Junckera bude klíčovou večerní částí dnešního summitu.

Zatímco část zemí podporuje systém takzvaných spitzenkandidátů, v jehož rámci je za hlavního uchazeče považován volební lídr evropských lidovců Manfred Weber, další chtějí člověka nezávislého na vůli europarlamentních skupin. Právě Evropský parlament ovšem bude navrženého předsedu EK schvalovat, což by se mělo stát už na ustavující schůzi za dva týdny.

Babiš dnes v Bruselu hovořil i s eurokomisařkou Věrou Jourovou, s níž probíral možnou oblast, kterou by česká zástupkyně v nové komisi mohla získat díky svým zkušenostem z končícího pětiletého období, kdy se věnovala spravedlnosti a rovným příležitostem.

"Měli bychom usilovat o lepší portfolio. Už to, že paní Jourová je žena, tak ty šance zvětšuje," podotkl Babiš, podle něhož budou výhodou í její zkušenosti. "Z těch komisařů, kteří tam nyní jsou, jich zůstává čtyři nebo pět," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zfetovaní agresivní migranti spí na ulicích. Úřady jsou bezradné

17.08.2019 22:29 Aktualizováno V Katalánsku roste počet migrantů, kteří spí na ulicích. Někteří z nich získávají peníze prodejem…

V Itálii tiká časovaná bomba? Úřady povolily vylodění pouze 27 migrantům

17.08.2019 22:26 Aktualizováno Itálie dnes povolila vylodění 27 nezletilých migrantů bez doprovodu z lodi španělské nevládní…

Zákazník zastřelil číšníka za to, že mu nedonesl jídlo dost rychle

17.08.2019 21:13 Francouzská policie pátrá po muži, který v pátek v restauraci v městečku Noisy-le-Grand u Paříže…

Útok v německém Iserlohnu: Po útoku nožem zemřeli dva lidé

17.08.2019 19:50 Na vlakovém nádraží v západoněmeckém Iserlohnu dnes zemřeli po útoku nožem dva lidé. Podle policie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama