Policie v Polsku mučila podezřelého, stěžuje si ombudsman

Úřad polského ombudsmana dnes v rámci prevence mučení kritizoval policii za způsob, jakým zacházela s podezřelým z vraždy desetileté dívky. Použila podle něj nepřiměřené donucovací prostředky, přestože podezřelý nekladl odpor, odvedla jej v poutech, bosého a jen ve spodním prádle, čímž ponížila jeho důstojnost, a u výslechu mu neposkytla obhájce, čímž porušila jeho práva. Policejní mluvčí na kritiku zareagoval nevěřícně a ombudsmanovi doporučil, aby se raději staral o práva zavražděné dívky a jejích blízkých. Podle polských médií měla zavražděná dívka českého otce.

Polská policie
doporučujeme

Podle ombudsmanových spolupracovníků je výše zmíněné policejní zacházení s podezřelým "naprosto zakázané jak ústavou, tak mezinárodními smlouvami, jako je úmluva OSN o zákazu mučení a jiného krutého, nelidského či ponižujícího zacházení či mezinárodní pakt o občanských a politických právech", napsal list Gazeta Wyborza.

Policejní mluvčí Mariusz Ciarka v reakci podle televize TVN 24 prohlásil, že ombudsman by měl mít na zřeteli práva rodiny krutě zavražděné dívky a bezpečnost občanů. Policejní postup se podle něj odehrál plně v souladu s platnými předpisy.

Vražda desetileté Kristiny ze vsi Mrowiny na Dolním Slezsku otřásla celou zemí. Dívka zmizela ve čtvrtek 13. června po poledni cestou ze školy, policie po matčině oznámení zahájila pátrání. Tělo mrtvé dívky, nahé a s podříznutým hrdlem, našel večer kolemjdoucí v lese asi šest kilometrů od vsi. Pitva potvrdila, že příčinou smrti bylo několik bodných ran do hrudi a krku.

Dívka podle vyšetřovatelů cestou ze školy pravděpodobně nastoupila do auta dvaadvacetiletého Jakuba A. z Vratislavi, který měl vztah s Kristininou matkou. Vraždu dívky, na kterou žárlil, chladně naplánoval jako čin pedofila, aby zmátl vyšetřovatele. Přesto jej policisté 16. června zatkli v jeho bydlišti. Muž se k vraždě přiznal, hrozí mu doživotí.

Kristinu podle sousedek vychovávala sama její matka Agnieszka, která má ještě dvě mladší dcery. Před několika lety rozvedla s Kristininým otcem, Čechem, se kterým žila v Irsku, než se po rozvodu vrátila do vlasti k matce, napsal list Gazeta Wroclawska.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Macron uctil památku zavražděného učitele, odsoudil zbabělce

21.10.2020 21:24 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při tryzně na univerzitní půdě Sorbonny uctil památku…

V Itálii přibylo 15 tisíc nakažených, výrazně vzrostl i počet mrtvých

21.10.2020 20:42 Aktualizováno Počet nových nakažených koronavirem v Itálii dnes překročil hranici 15.000 osob. To je nejvíce od…

Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

21.10.2020 20:26 Aktualizováno Bavorsko zavede povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama