Policie v Polsku mučila podezřelého, stěžuje si ombudsman

Úřad polského ombudsmana dnes v rámci prevence mučení kritizoval policii za způsob, jakým zacházela s podezřelým z vraždy desetileté dívky. Použila podle něj nepřiměřené donucovací prostředky, přestože podezřelý nekladl odpor, odvedla jej v poutech, bosého a jen ve spodním prádle, čímž ponížila jeho důstojnost, a u výslechu mu neposkytla obhájce, čímž porušila jeho práva. Policejní mluvčí na kritiku zareagoval nevěřícně a ombudsmanovi doporučil, aby se raději staral o práva zavražděné dívky a jejích blízkých. Podle polských médií měla zavražděná dívka českého otce.

Polská policie
doporučujeme

Podle ombudsmanových spolupracovníků je výše zmíněné policejní zacházení s podezřelým "naprosto zakázané jak ústavou, tak mezinárodními smlouvami, jako je úmluva OSN o zákazu mučení a jiného krutého, nelidského či ponižujícího zacházení či mezinárodní pakt o občanských a politických právech", napsal list Gazeta Wyborza.

Policejní mluvčí Mariusz Ciarka v reakci podle televize TVN 24 prohlásil, že ombudsman by měl mít na zřeteli práva rodiny krutě zavražděné dívky a bezpečnost občanů. Policejní postup se podle něj odehrál plně v souladu s platnými předpisy.

Vražda desetileté Kristiny ze vsi Mrowiny na Dolním Slezsku otřásla celou zemí. Dívka zmizela ve čtvrtek 13. června po poledni cestou ze školy, policie po matčině oznámení zahájila pátrání. Tělo mrtvé dívky, nahé a s podříznutým hrdlem, našel večer kolemjdoucí v lese asi šest kilometrů od vsi. Pitva potvrdila, že příčinou smrti bylo několik bodných ran do hrudi a krku.

Dívka podle vyšetřovatelů cestou ze školy pravděpodobně nastoupila do auta dvaadvacetiletého Jakuba A. z Vratislavi, který měl vztah s Kristininou matkou. Vraždu dívky, na kterou žárlil, chladně naplánoval jako čin pedofila, aby zmátl vyšetřovatele. Přesto jej policisté 16. června zatkli v jeho bydlišti. Muž se k vraždě přiznal, hrozí mu doživotí.

Kristinu podle sousedek vychovávala sama její matka Agnieszka, která má ještě dvě mladší dcery. Před několika lety rozvedla s Kristininým otcem, Čechem, se kterým žila v Irsku, než se po rozvodu vrátila do vlasti k matce, napsal list Gazeta Wroclawska.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský premiér Matovič žije v nezkolaudovaném domě, hrozí mu pokuta

04.08.2020 21:45 Slovenský premiér Igor Matovič žije se svojí rodinou v Trnavě v nezkolaudovaném domě, za což mu…

"Emeritní král" Juan Carlos I. opustil Španělsko. Místo jeho pobytu není…

04.08.2020 21:10 Aktualizováno Místo pobytu bývalé hlavy španělského království Juana Carlose I., který v pondělí oznámil, že svou…

Francie má obavy z druhé vlny, Paříž zvažuje povinné roušky

04.08.2020 20:20 Francie se v souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 obává podzimní druhé vlny…

Řecko hlásí nejvíce nových infekcí za poslední týdny

04.08.2020 19:12 Řecko dnes oznámilo 121 nově nakažených. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 22. dubna, informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama