Metnar jednal v Maďarsku o armádní spolupráci, ČR vyšle na cvičení 50 vojáků

Ministři obrany ČR a Maďarska Lubomír Metnar a Tibor Benkö se dnes v Budapešti podle MTI dohodli na společném výcviku a cvičeních. Jednali o cvičení COPSEC 2019, které se uskuteční v Maďarsku se zaměřením na ochranu vnějších hranic a kterého se hodlá zúčastnit 15 zemí. Česká armáda hodlá podle twitteru ministerstva obrany na toto cvičení vyslat 50 vojáků a 20 kusů techniky.

Přidejte svůj názor

Lubomír Metnar
doporučujeme

Obě země se podle ministrů shodují v názoru, jaké změny jsou potřebné v Evropě, pokud jde o výzvy, rizika a hrozby, jakož i obecné vnímání bezpečnosti veřejností. Diskutovali také o hrozbách pocházejících z východu a jihu, jak je identifikuje NATO. Maďarsko chce, aby střední Evropa přispívala ke zvětšení bezpečnosti, uvedl Benkö.

Jednání se týkala také maďarského zapojení do středoevropského bojového uskupení a do speciálních sil v regionu. Oba ministři jednali i o tom, na jaké oblasti by se měl zaměřit rozvoj ozbrojených sil.

Benkö připomněl, že Maďarsko koupilo u České republiky licence na palné zbraně a také na výcvikové zařízení.

Lubomír Metnar podle MTI označil spolupráci v oblasti bezpečnosti za životně důležitou vzhledem k bezpečnostní situaci v regionu. Zdůraznil také důležitost spolupráce mezi NATO, Evropskou unií a V4, přičemž jako jeden z nejlepších aspektů spolupráce středoevropských států označil bojové uskupení V4 v rámci sil EU. Ocenil, že Maďarsko zastává podobné názory.

Ministři také jednali o problematice migrace. Metnar prohlásil, že je nezbytné cvičit místní síly v zemích původu migrantů, aby se zabránilo tomu, že se masy uprchlíků vydají do světa. Uvedl, že balkánská trasa sice byla uzavřena, ale rostoucí počet migrantů je zdrojem případného tlaku na této cestě. V této souvislosti poděkoval Maďarsku za pořádání cvičení COPSEC 2019.

Metnar podle MTI uvedl, že za nadcházejícího českého předsednictví V4 bude iniciovat jednání o problémech regionální bezpečnostní politiky. Mělo by také podle něj vzniknout více příležitostí pro společnou taktickou spolupráci a součinnost V4 by se měla rozšířit také k Německu, Francii a Británii.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Únik odposlechů otřásá Slovenskem. Děsivá aféra Gorila ožila, píše tisk

17.10.2019 09:53 Obří politická korupční aféra na Slovensku z doby před více než deseti let ožila. Píší to dnes…

Protesty v Barceloně se zvrtly, katalánský premiér Torra vyzývá k ukončení…

17.10.2019 07:20 Předseda katalánské vlády Quim Torra dnes vyzval k okamžitému ukončení násilí v Barceloně, kde se…

V USA si posvítili na Čaputovou: Ukázala všem cestu, jak se zbavit Donalda…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Příběh Zuzany Čaputové by mohl inspirovat další politiky. Ve svém sloupku to uvádí známý americký…

Jožo Ráž pobouřil Česko i Slovensko: Nezachrání ho ani tisíce prodaných…

16.10.2019 23:40 Aktualizováno O velký rozruch se na Slovensku i v České republice postaral legendární zpěvák Jožo Ráž a skupina…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama