Německo potupně přiznalo: Ztratili se nám příznivci Islámského státu. Nikdo neví, kde jsou

Německo ztratilo přehled o 160 podporovatelích Islámského státu (IS), uvedly německá média. Vláda však trvá na tom, že občané se nemají čeho obávat, protože Německo učinilo jejich potencionální návrat mnohem obtížnějším.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

Ministerstvo vnitra o tom informovalo veřejnost na základě požadavku od Svobodné demokratické strany (FDP). Ministerstvo uvedlo, že mnoho německých bojovníků zemřelo v boji, nicméně „ve vzácných případech se těmto jednotlivcům podařilo uniknout a/nebo zmizet“.

Ministerstvo zdůraznilo, že je nepravděpodobné, že by následovníci IS se vrátili do Německa bez povšimnutí, vzhledem k „různým opatřením (včetně hledaných seznamů nebo zákazů vstupu), které činí nekontrolovaný návrat mnohem obtížnějším.“

Generální sekretářka FDP Linda Teutebergová přesto označila zjištění za „alarmující“. Vytkla vládě, že nezavedla žádná opatření, která by řešila propustnost vnějších hranic EU a že nemá žádný plán, jak vyřešit problém zahraničních bojovníků z Německa.

„To platí pro Němce zadržené v konfliktních zónách, stejně jako pro více než 200 bývalých příznivců IS, kteří jsou nyní v Německu," sdělila německému listu Die Welt. Podle ní jedním ze způsobů, jak toto řešit, by bylo posílení schopnosti německých orgánů vyšetřovat a stíhat válečné zločiny v zahraničí.

Podle vládních údajů se po roce 2013 na Blízký východ vydalo asi 1 050 Němců, aby se připojili k teroristickým skupinám. Asi třetina z nich se vrátila do Německa, kde někteří byli trestně stíháni nebo byli dáni do rehabilitačních zařízení. Asi 220 jich údajně bylo zabito v Sýrii nebo v Iráku. Někteří se nachází ve věznicích v zahraničí, zvláště pak v Kurdy kontrolovaných oblastech.

Návrat občanů, kteří se přidali k IS, představuje pro Německo těžkou výzvu. Země se zdráhá přijímat jak muže, tak ale i ženy a jejich děti, z obavy, že tím vytváří semena dalšího teroristického odporu. Německá vláda nyní zato čelí žalobě, která požaduje, aby zajistila návrat dvou holčiček, které se narodily německé bojovnici za IS a nyní se nacházejí v táboře na syrsko-irácké hranici.

Nejedná se o pouze Německo. Otázku, co s lidmi napojenými na IS, řeší i další evropské země. Norsko např. začátkem června repatriovalo pět sirotků ze severovýchodní  Sýrie, ale dalších 35 dětí odmítlo. Francie od března přijala 17 dětí ze stejného regionu a jedno z Iráku - opět šlo zpravidla o sirotky - a ačkoliv tamní vláda přiznává, že v Sýrii zůstává zdržováno přes 400 francouzských občanů, z nichž nejméně polovinu tvoří děti.

Loading...
Vstupte do diskuze (20)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky německých vojáků čelí podezření z extremismu

18.09.2019 22:51 Padesát vojáků podezřelých z náklonnosti k pravicovému extremismu odhalila v řadách německé armády…

V Dánsku zadrželi Švéda podezřelého z útoku v Kodani

18.09.2019 21:36 Dánská policie zadržela druhého muže podezřelého z účasti na odpálení výbušniny u budovy daňového…

Ženy se chtěly vyhnout vystěhování, při pokusu o sebevraždu způsobily…

18.09.2019 18:50 Pět zraněných si dnes vyžádal výbuch domu v Münsteru na západě Německa. Explozi podle vyšetřovatelů…

Uprchlice promluvila: Evropa nás nechtěla. Měli jsme jen dvě toalety na…

18.09.2019 18:32 Aktualizováno Osmnáctiletá Feven, migrantka z Eritrei, byla zachráněn na moři španělskou organizací pro pomoc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama