Německo zakáže vývoz ručních zbraní mimo EU a NATO, výjimku dostanou jen tradiční spojenci

Po několika měsících sporů se německá ministerstva shodla na zpřísnění podmínek pro vývoz zbraní, které platí téměř dvě desítky let. S odvoláním na své zdroje ve vládě o tom dnes informovala německá mediální skupina Funke. Podle dohody nebude Německo napříště vyvážet ruční střelné zbraně do většiny zemí mimo Evropskou unii a Severoatlantickou alianci.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bundeswehr, ilustrační fotografie
doporučujeme

Nové principy obchodování se zbraněmi by měla podle skupiny Funke vláda po dohodě úřadu německé kancléřky Angely Merkelové s ministerstvy zahraničí a hospodářství schválit na své středeční schůzi. Aktuální pravidla platí od roku 2000 a podle agentury DPA už nyní patří k nejpřísnějším na světě.

Německým spojencům, jako je Francie či Británie, v minulosti vadilo, že podle nich příliš přísná pravidla omezují některé společné zbrojní projekty.

Ze zákazu vývozu ručních zbraní mimo NATO a EU by měli podle skupiny Funke dostat výjimku tradiční spojenci Německa, jako je Austrálie, Nový Zéland, Japonsko či Švýcarsko.

Německá vláda hodlá podle Funke zavést také lepší kontroly přesunů výroby ručních zbraní do zahraničí. Často se totiž tyto zbraně vyrábějí pod německou licencí v zemích, kterým se mají posléze prodat.

Počet povolení na vývoz zbraní z Německa v posledních třech letech klesal. Loni Německo vyvezlo zbraně za 4,82 miliard eur (123 miliard korun), v roce 2016 to bylo ještě 6,24 miliard eur (nyní 160 miliard korun). Agentura DPA upozornila, že už v loňském roce německá vláda vystavila jen velmi málo povolení na vývoz ručních zbraní.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Portugalsku zuří mohutné požáry, v akci je 1800 hasičů

21.07.2019 21:03 Aktualizováno Přes 1800 hasičů bojovalo dnes s rozsáhlým lesním požárem ve středním Portugalsku. Několik obcí…

Otřes v Britské vládě. Hammond kvůli brexitu končí

21.07.2019 19:03 Aktualizováno Britský ministr financí Philip Hammond ve středu podá demisi. V televizi BBC dnes prohlásil, že tak…

Rakouská policie pátrá po účastnících ilegálního závodu, hledá i Čechy

21.07.2019 17:21 Při srážce dvou osobních aut v centru Salcburku v sobotu večer byla zraněna žena. Podle…

Chorvatsko se vysmálo českým turistům. Co si o nás myslí tamní lidé?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Každý rok vyráží statisíce Čechů na dovolenou do Chorvatska. Ačkoliv se o nás traduje ledacos a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama