Brexit bude na Halloween, slibuje Johnson. Ohledně dohody s EU pokračuje chaos

Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson, který má velké šance stát se příštím premiérem, zahájil sérii vystoupení v médiích. Činí tak poté, co čelil nařčení ze zbabělosti za údajně nedostatečnou komunikaci s voliči. V pondělním rozhovoru s BBC označil současnou brexitovou dohodu za mrtvou, uznal však, že bez "nějaké" dohody s Evropskou unií nelze hovořit o přechodném období pro adaptaci na nové podmínky.

Boris Johnson
doporučujeme

Johnson vstoupil jako jasný favorit do závěrečné fáze volby lídra Konzervativní strany, který zároveň převezme premiérskou funkci. Jeho plány ohledně brexitu ale vyvolávají řadu otázek a i jeho poslední soupeř v souboji o vedení strany - šéf diplomacie Jeremy Hunt - mu o víkendu vyčítal, že svá stanoviska nevysvětluje v médiích.

V rozhovoru s BBC Johnson zopakoval, že dohodu o podmínkách brexitu vyjednanou končící premiérkou Theresou Mayovou považuje za mrtvou. Zachovat z ní chce jen část týkající se práv občanů EU žijících v Británii. Znovu zpochybnil urovnání finančních závazků dohodnuté na částku 39 miliard liber (1,12 bilionu Kč). Třetí hlavní pilíř "rozvodové smlouvy", tedy zajištění pokračování volného režimu na irské hranici, by pak z dokumentu vyškrtl úplně.

Vyjasnění otázek kolem hrozících hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem je podle něj téma pro "implementační období" až po vystoupení z unie.

Nic však zatím nenasvědčuje tomu, že by ostatní unijní lídři byli ochotni po výměně v čele britské vlády dohodnuté podmínky brexitu měnit. S těmi se navíc pojí i zmíněné přechodné období, které bylo navrženo pro vyjednávání o podobě budoucího partnerství mezi Británií a EU.

"Nějaká dohoda bude potřeba, abychom dostali implementační období, a to je rozhodně mým cílem," odpověděl Johnson na poznámku reportérky, že nelze zároveň odmítat stávající brexitovou dohodu a zároveň hovořit o přechodném období tak, jak bylo navrženo.

Pokud se Johnsonovi po případném nástupu do Downing Street nepodaří v Bruselu vyjednat ústupky, bude mít před sebou volbu mezi dalším odkladem brexitu a odchodem z unie bez dohody. První možnost ale 55letý bývalý ministr zahraničí odmítá, ta druhá zase zjevně nemá většinovou podporu v dolní komoře britského parlamentu.

"Můj slib je odejít z EU na Halloween, 31. října," řekl bývalý starosta Londýna ohledně aktuálně platného termínu brexitu.

Johnson dnes na twitteru vyzval svého rivala Hunta, aby se také zavázal k odchodu Británie z EU ke konci října ať s dohodou nebo bez ní. "Připojíte se k mému příslibu, že opustíme EU 31. října, děj se co děj?," obrátil se na šéfa diplomacie.

Své plány dnes Johnson prezentoval také v rádiu LBC a podle deníku The Times má na následující dny v plánu další vystoupení v různých koutech Británie. Nadále však odmítá komentovat incident z noci na minulý pátek, kdy soused jeho partnerky Carrie Symondsové přivolal k jejímu londýnskému bytu policii. Soused médiím řekl, že zevnitř byla slyšet hlasitá hádka a rány.

"Potíž je v tom, že jakmile něco řeknete, tak samozřejmě vtahujete lidi, své blízké, svoji rodinu, do veřejné debaty způsobem, který není fér," řekl Johnson v rozhovoru na LBC.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský premiér Matovič žije v nezkolaudovaném domě, hrozí mu pokuta

04.08.2020 21:45 Slovenský premiér Igor Matovič žije se svojí rodinou v Trnavě v nezkolaudovaném domě, za což mu…

"Emeritní král" Juan Carlos I. opustil Španělsko. Místo jeho pobytu není…

04.08.2020 21:10 Aktualizováno Místo pobytu bývalé hlavy španělského království Juana Carlose I., který v pondělí oznámil, že svou…

Francie má obavy z druhé vlny, Paříž zvažuje povinné roušky

04.08.2020 20:20 Francie se v souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 obává podzimní druhé vlny…

Řecko hlásí nejvíce nových infekcí za poslední týdny

04.08.2020 19:12 Řecko dnes oznámilo 121 nově nakažených. Jde o nejvyšší denní přírůstek od 22. dubna, informovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama