Brexit bude na Halloween, slibuje Johnson. Ohledně dohody s EU pokračuje chaos

Bývalý britský ministr zahraničí Boris Johnson, který má velké šance stát se příštím premiérem, zahájil sérii vystoupení v médiích. Činí tak poté, co čelil nařčení ze zbabělosti za údajně nedostatečnou komunikaci s voliči. V pondělním rozhovoru s BBC označil současnou brexitovou dohodu za mrtvou, uznal však, že bez "nějaké" dohody s Evropskou unií nelze hovořit o přechodném období pro adaptaci na nové podmínky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Boris Johnson
doporučujeme

Johnson vstoupil jako jasný favorit do závěrečné fáze volby lídra Konzervativní strany, který zároveň převezme premiérskou funkci. Jeho plány ohledně brexitu ale vyvolávají řadu otázek a i jeho poslední soupeř v souboji o vedení strany - šéf diplomacie Jeremy Hunt - mu o víkendu vyčítal, že svá stanoviska nevysvětluje v médiích.

V rozhovoru s BBC Johnson zopakoval, že dohodu o podmínkách brexitu vyjednanou končící premiérkou Theresou Mayovou považuje za mrtvou. Zachovat z ní chce jen část týkající se práv občanů EU žijících v Británii. Znovu zpochybnil urovnání finančních závazků dohodnuté na částku 39 miliard liber (1,12 bilionu Kč). Třetí hlavní pilíř "rozvodové smlouvy", tedy zajištění pokračování volného režimu na irské hranici, by pak z dokumentu vyškrtl úplně.

Vyjasnění otázek kolem hrozících hraničních kontrol mezi Irskem a Severním Irskem je podle něj téma pro "implementační období" až po vystoupení z unie.

Nic však zatím nenasvědčuje tomu, že by ostatní unijní lídři byli ochotni po výměně v čele britské vlády dohodnuté podmínky brexitu měnit. S těmi se navíc pojí i zmíněné přechodné období, které bylo navrženo pro vyjednávání o podobě budoucího partnerství mezi Británií a EU.

"Nějaká dohoda bude potřeba, abychom dostali implementační období, a to je rozhodně mým cílem," odpověděl Johnson na poznámku reportérky, že nelze zároveň odmítat stávající brexitovou dohodu a zároveň hovořit o přechodném období tak, jak bylo navrženo.

Pokud se Johnsonovi po případném nástupu do Downing Street nepodaří v Bruselu vyjednat ústupky, bude mít před sebou volbu mezi dalším odkladem brexitu a odchodem z unie bez dohody. První možnost ale 55letý bývalý ministr zahraničí odmítá, ta druhá zase zjevně nemá většinovou podporu v dolní komoře britského parlamentu.

"Můj slib je odejít z EU na Halloween, 31. října," řekl bývalý starosta Londýna ohledně aktuálně platného termínu brexitu.

Johnson dnes na twitteru vyzval svého rivala Hunta, aby se také zavázal k odchodu Británie z EU ke konci října ať s dohodou nebo bez ní. "Připojíte se k mému příslibu, že opustíme EU 31. října, děj se co děj?," obrátil se na šéfa diplomacie.

Své plány dnes Johnson prezentoval také v rádiu LBC a podle deníku The Times má na následující dny v plánu další vystoupení v různých koutech Británie. Nadále však odmítá komentovat incident z noci na minulý pátek, kdy soused jeho partnerky Carrie Symondsové přivolal k jejímu londýnskému bytu policii. Soused médiím řekl, že zevnitř byla slyšet hlasitá hádka a rány.

"Potíž je v tom, že jakmile něco řeknete, tak samozřejmě vtahujete lidi, své blízké, svoji rodinu, do veřejné debaty způsobem, který není fér," řekl Johnson v rozhovoru na LBC.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libye vydala bratra teroristy z Manchesteru, Británie pro něj poslal…

17.07.2019 16:20 Libye vydala Britům mladšího bratra pachatele sebevražedného teroristického útoku v Manchesteru,…

Děravá hranice. Z Česka do Německa se valí stále víc ilegálních migrantů

17.07.2019 16:06 Aktualizováno Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil.…

"Vykopněte tu německou krávu!" Polák dostal trest za šíření nenávisti po…

17.07.2019 15:52 Soud ve Vratislavi dnes dvěma lety omezení svobody potrestal 42letého inženýra za nenávistné…

Zátah proti mafii: V Palermu a New Yorku zadrženo 19 lidí, mezi nimi i…

17.07.2019 15:46 Na základě společného vyšetřování italských a amerických úřadů bylo dnes v Palermu a New Yorku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama