Uprchlíci na Sea-Watch jsou zoufalí. Do kauzy se vložil biskup, Salvini ho zpražil

Čtyři desítky neziskových organizací z Evropy se připojily k apelu na italskou vládu, aby nechala vylodit 42 migrantů zachráněných na moři u Libye. Informovala dnes agentura APA. Migranti jsou už 12 dní na lodi, kterou provozuje německá nezisková organizace Sea-Watch a jíž Itálie nepovolila zakotvit u svých břehů. Organizace se proto obrátila i na Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Dopis neziskových organizací italskému premiérovi Giuseppemu Contemu podepsali například zástupci organizací Amnesty International, Oxfam, Save the Children nebo Lékaři bez hranic. Vládu vyzývají, aby ctila lidská práva a uznala, že jejich dodržování je důležitější než politické ohledy.

Plavidlo Sea-Watch 3 už téměř dva týdny křižuje mezinárodní vody u italského ostrova Lampedusa a hledá bezpečný přístav. Pokud by vplulo do italských výsostných vod, hrozí kapitánce lodi na základě nového italského zákona o bezpečnosti pokuta až 50.000 eur (1,28 milionu korun). Z lodi se dostalo na pevninu jen deset dětí, které trpěly zdravotními problémy.

Německá kapitánka Carola Racketeová přes hrozbu sankcí zvažuje, že u italských břehů zakotví i bez povolení. Situace na palubě je podle ní už neudržitelná. "Vím, že mi hrozí pokuta a vyšetřování. Jsem ale zodpovědná za 42 lidí, které jsem zachránila na moři a kteří už tuto situaci nezvládají. Jejich životy jsou důležitější než jakákoli politická hra a než jakákoli žaloba na mě," řekla Racketeová v rozhovoru, který dnes otiskl deník La Repubblica. Kapitánka prý čeká jen na rozhodnutí štrasburského soudu, které má padnout zřejmě dnes odpoledne.

Italská vláda po svém nástupu k moci loni v červnu začala s přísnými protiimigračními opatřeními, aby snížila masovou vlnu migrace, s níž se Itálie v posledních letech potýkala. Mimo jiné, stejně jako Malta, začala své přístavy zavírat lodím zahraničních nevládních organizací.

V pondělí oznámil turínský biskup Cesare Nosiglia, že jeho diecéze je ochotná se o migranty postarat, a požádal ministra vnitra Mattea Salviniho, aby je do země vpustil. Ten poté na facebooku napsal, že "přístavy zůstanou uzavřené pro všechny, kdo porušují zákony" a biskupovi doporučil, aby své úsilí zaměřil spíše na Italy v nouzi. Před týdnem se také nabídlo asi 50 německých měst a obcí, že migranty z lodě přijmou.

Organizace Sea-Watch se kvůli situaci na své lodi obrátila i na Evropský soud pro lidská práva a požádala, aby ve zrychleném řízení vydal předběžné opatření, jež by Itálii donutilo nechat migranty vylodit. Podobný případ řešil evropský soud letos v lednu, kdy žádost organizace Sea Watch o vylodění 47 afrických migrantů zamítl. Soud ale tehdy vyzval Itálii, aby běžencům na lodi poskytla co nejrychleji lékařskou a další základní pomoc.

Loď Sea-Watch 3 řešila problém s vyloděním migrantů mimo jiné v květnu, kdy smělo 47 lidí na italskou pevninu vstoupit až po zásahu prokuratury. V lednu strávilo téměř 50 migrantů na palubě skoro dva týdny, než se podařilo vyjednat, že si je rozdělí Itálie a dalších šest evropských zemí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Český turista se zřítil z ferraty v rakouských horách, pád nepřežil

08.08.2020 19:53 Dvaapadesátiletý Čech dnes zahynul při pádu ze zajištěné cesty (ferraty) v rakouském pohoří Rax.…

Německo má opět přes 1000 nových případů koronaviru, situace je vážná v…

08.08.2020 18:06 Aktualizováno V Německu třetí den za sebou přibyla více než tisícovka potvrzených případů infekce koronavirem.

U francouzského pobřeží zachráněno 33 migrantů, snažili se dostat do…

08.08.2020 16:32 Třiatřicet migrantů, kteří se snažili dostat z Francie do Anglie, bylo dnes zachráněno ze člunů při…

Ve Stuttgartu se protestovalo proti koronavirovým omezením

08.08.2020 15:06 V německém Stuttgartu dnes několik stovek lidí protestovalo proti omezením, která úřady zavedly v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama