V Praze bude centrum excelence pro umělou inteligenci? Babiš nastínil futuristickou vizi

Výzkum umělé inteligence je klíčový pro další rozvoj českého hospodářství. Na Evropském fóru pro vědu, výzkum a inovace v Drážďanech to dnes řekl premiér Andrej Babiš. V saské metropoli podle svých slov našel mimo jiné podporu pro vznik evropského centra umělé inteligence v Praze. Ministr hospodářství Karel Havlíček avizoval, že Česko a Sasko vytvoří společnou inovativní platformu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO
doporučujeme

Babiš ve svém projevu na úvod fóra připomněl, že Česko má zájem zřídit v Praze jedno z budoucích takzvaných evropských center excelence pro umělou inteligenci, tedy centrum spojující základní a aplikovaný výzkum a vytvářející špičkové technologie. Evropská komise plánuje na rozvoj technologií a průmyslu souvisejícího s umělou inteligencí v příštích deseti letech poskytnout asi 20 miliard eur (téměř 512 miliard Kč).

"Jsme nejlepší kandidát z tohoto regionu," řekl premiér. Česko podle něj má "velké šance", aby se sídlem budoucího centra skutečně stalo, a to i díky množství vědců, kteří se na umělou inteligenci specializují. "Je to budoucnost naší ekonomiky, našeho průmyslu... a myslím si, že i tady jsme získali spojence," řekl později Babiš českým novinářům.

Podle saského premiéra Michaela Kretschmera, který Babiše ve svém proslovu na fóru označil za přítele, by nové impulzy pro řešení otázek budoucnosti měly přicházet "z východní části Evropy". Podpořil proto další rozvoj výzkumné spolupráce mezi Saskem, Českem a Polskem.

Konkrétní podoby spolupráce mezi Prahou a Drážďany podle ministra průmyslu a obchodu Havlíčka nabere v "česko-saské inovační platformě", jejíž součástí by měly být vysoké školy a další výzkumné instituce z obou stran hranice.

V Drážďanech se podle Havlíčka dojednal také vznik první pobočky prestižního výzkumného Fraunhoferova institutu v Česku. Fungovat bude v Ostravě a věnovat se má zavádění umělé inteligence do materiálového inženýrství. Česko se chce inspirovat v Sasku také v podpoře start-upů. Důraz přitom podle ministra nechce klást na jejich přímou finanční podporu, ale na budování jejich inkubátorů.

Evropské fórum pro vědu, výzkum a inovace, kterého se dnes Babiš s Havlíčkem mimo jiné zúčastnili, se koná v Německém muzeu hygieny v Drážďanech. Během dne na něm vystoupila řada vědců, kteří bádají v oblasti medicíny, ochrany životního prostředí, digitálních technologií či materiálového výzkumu. Přijeli například i zástupci pražské Karlovy univerzity, brněnské Mendelovy univerzity či české Akademie věd.

Babiš dnes v saské metropoli navštívil také několik výzkumných ústavů včetně Fraunhoferova institutu, univerzitního střediska protonové terapie či střediska regenerativních terapií. Prohlédl si rovněž výrobní závod automobilky Volkswagen, který se zaměřuje na výzkum a vývoj v oblasti elektromobility.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pomáhat uprchlíkům na moři je povinnost? V europarlamentu se strhla…

17.07.2019 22:01 Aktualizováno Evropská unie a její členské státy mají podle mezinárodního práva povinnost pomáhat lidem a…

Na Kypru zatčeno 12 Izraelců, dle policie brutálně znásilnili mladou…

17.07.2019 21:54 Aktualizováno Kyperská policie dnes zdržela 12 Izraelců, kteří jsou podezřelí z hromadného znásilnění 19leté…

Migranti spí v Katalánsku na ulicích a páchají zločiny. Nevíme, co s tím,…

17.07.2019 21:53 Aktualizováno V Katalánsku roste počet migrantů, kteří spí na ulicích. Někteří z nich získávají peníze prodejem…

Kapitánka lodi Sea-Watch se stále ukrývá, prokuratura pro ni chce domácí…

17.07.2019 21:18 Prokuratura v sicilském městě Agrigento se odvolala k italskému nejvyššímu soudu proti rozhodnutí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama