Británie v šoku: Výmysly Harryho a Meghan stály daňové poplatníky miliony liber

Princ Harry a vévodkyně Meghan utratili 2,4 milionů liber z kapes britských daňových poplatníků na renovaci jejich nového domu. Podle kritiků jsou výdaje „skandální“ a naprosto nepřijatelné v době, kdy řada veřejných institucích a služeb čelí škrtům.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Královská svatba prince Harryho a Meghan Markleové
doporučujeme

Na venkovském sídle Frogmore Cottage, kam se dle britských bulvárních médií dvojice uchýlila kvůli sporům s princem Williamem, probíhá rozsáhlá rekonstrukce, která jej mění z pěti menších ubytovacích jednotek ve stylu kolejí na moderní dům vhodný pro výchovu dětí. Harry a Meghan se do něj přestěhovali ještě před narozením syna Archieho.

Dle územního plánu přestavba zahrnuje např. odstranění komína, přestavbu střechy, stavbu nových schodišť, krbových instalací a nové „plovoucí“ dřevěné podlahy. Britské bulvární noviny spekulovaly, že tato podlaha může být místností pro mateřskou jógu, ale Buckinghamský palác uvedl, že se to nezakládá na pravdě. Plovoucí podlaha měla být požadována plánovači sídla, aby chránila starou podlahu během rekonstrukce.

Experti ještě před zahájením prací na sídle odhadovali, že to bude stát daňové poplatníky okolo 3 milionů liber (takřka 86 milionů korun). Královský pár trval na tom, že výdaje budou poloviční. Podle poslední finanční uzávěrky královské domácnosti však britští daňoví poplatníci za rekonstrukci zaplatili 2,4 milionu liber (přes 68 milionů korun) a vzhledem k tomu, že přestavba není stále hotová, to bude stát ještě mnohem více.

Sídlo páru věnovala královna. Pochází z 19. století. Podle britských úředníků byla budova určená pro rekonstrukci ještě předtím, než se do ní přestěhoval královský pár.

Dle finanční zprávy zvýšené výdaje postihly celou královskou domácnost. Brity její zvýšené výdaje v roce 2018-2019 stály 67 milionů liber (takřka dvě miliardy korun), což je 41% nárůst v porovnání s předchozím obdobím. 20 miliónový nárůst byl dle Buckinghamského paláce způsoben především vyššími výdaji na majetku, zvláště pak na rozsáhlé rekonstrukci samotného Buckinghamského paláce, která má sloužit k jeho „ochraně pro budoucí generace“.

Protikrálovská skupina Republic (Republika) označila výši výdajů za „skandální“. „Letošní nárůst je skandální v době rozsáhlých škrtů v oblasti výdajů (na veřejné služby). Ale toto je jen jeden detail v litanii skandálů," uvedl Graham Smith, šéf skupiny.

„Pokud i jedna škola nebo nemocnice čelí škrtům, nemůžeme ospravedlnit utrácení (jedné jediné) penny na královské rodině. Přesto se všemi veřejnými službami pod silným finančním tlakem házíme 2,4 milionu liber na nový dům pro Harryho. To je korupce, která je skryta (všem) na očích," cituje server CNN jeho prohlášení.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Raději si rozřezal ruku, než aby byl deportován. Nyní má irácký migrant v…

22.07.2019 09:24 24letý Saeed Ahmed Hamdan uprchl z Iráku před Islámským státem. Nakonec se dostal do Česka. Serveru…

Rakouští hejtmani vytáhli proti Česku, Babiš dostal ostrý dopis

22.07.2019 09:00 Hornorakouský hejtman Thomas Stelzer spolu se svou dolnorakouskou kolegyní Johannou Miklovou…

KOMENTÁŘ: Evropská unie je poprvé pod ženským vedením

22.07.2019 08:22 Komentář Anety Navrátilové - Je tomu teprve pár dní od toho, co se novou předsedkyní nejvyšší…

Jak opustit EU? Boris Johnson nastínil svůj brexitový plán

22.07.2019 07:11 Pravděpodobný příští britský premiér Boris Johnson očekává, že jeho země po říjnovém odchodu z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama