Praprasynovec německého císaře prohrál soud, hrad Rheinfels nedostane

Pruský princ Georg Friedrich neuspěl u německého soudu s nárokem získat do vlastnictví zříceninu hradu Rheinfels, který jeho rodu patřil do roku 1918. Informovala o tom dnes agentura DPA. Soud v Koblenci rozhodl, že hrad bude i nadále v majetku města Sankt Goar, a nedal tak za pravdu praprasynovci posledního německého císaře Viléma II. Ten tvrdil, že město porušilo podmínky, za nichž hrad v roce 1924 získalo. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat k vyšší instanci.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Zřícenina původně středověkého hradu Rheinfels se nachází na skalnatém ostrohu na levém břehu Rýna ve spolkové zemi Porýní-Vestfálsko. Hrad od 19. století vlastnil rod Hohenzollernů, jehož hlavou je nyní 43letý princ Georg Friedrich. Když se po abdikaci císaře Viléma v roce 1918 rozpadlo Pruské království, připadl hrad úřadu, který na ministerstvu financí spravoval nemovitosti původně vlastněné královským rodem. Ten pak majetek v roce 1924 převedl na město Sankt Goar.

zdroj: YouTube

Město ovšem hrad získalo s podmínkou, že jej nikdy neprodá, což nyní podle prince Georga Friedricha porušilo. Uzavřelo totiž v roce 1998 smlouvu s hotelem, který poblíž hradu stojí, na 99letý pronájem areálu s možností dalšího prodloužení. To se podle žalobce prakticky rovná prodeji.

Soud nicméně uvedl, že pruský princ se o hrad soudit nemůže, protože jej úřady po roce 1918 získaly do svého majetku nikoli jako soukromé vlastnictví rodu Hohenzollernů, ale vzhledem k rozpadu monarchie jako majetek se zvláštním právním postavením.

Princ Georg Friedrich je podle dynastických pravidel nynější hlavou hohenzollernské dynastie. Němečtí monarchisté ho proto považují za následníka na německý a pruský trůn.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínský velvyslanec šel na kobereček. Švédsku vadí výhrůžky

18.01.2020 19:52 Švédské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo čínského velvyslance kvůli jeho televiznímu…

Fico představil priority Směru a zkritizoval Čaputovou

18.01.2020 17:16 Předseda nejsilnější slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico na dnešní…

EU představila plány pro příští roky. Kde na ně vezme?

18.01.2020 09:40 Komentář - Jedním z nejambicióznějších cílů Evropské unie pro nadcházející volební období je…

Pozdní víkendové snídaně vedou k přibírání

18.01.2020 06:39 Mnoho lidí si o víkendu po náročném pracovním týdnu rádo přispí, a snídani proto odsune na pozdější…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama