Rusko může opět hlasovat v Radě Evropy. Ukrajina se urazila, jednání PACE bude bojkotovat

Ukrajina zruší svou účast v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE). Učinila tak v reakci na pondělní hlasování, které Rusku obnovilo hlasovací práva, informovala dnes agentura Unian. Ukrajinská delegace se bude napříště účastnit pouze těch jednání, na nichž se bude hlasovat o sankcích proti Rusku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
doporučujeme

Parlamentní shromáždění odňalo Rusku právo hlasovat v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. Server Deutsche Welle v této souvislosti uvedl, že Moskva v případě neobnovení hlasovacích práv hrozila odchodem z Rady Evropy (RE).

Důvodem k nynějšímu rozhodnutí rady byla také obava o stav lidských práv v Rusku. Odchod Ruska z RE by totiž znamenal, že se Rusové nebudou moci obracet na Evropský soud pro lidská práva (ESLP) coby poslední instanci, kde mohou napadnout rozhodnutí ruské justice.

Ve středu se ukrajinská delegace dočasně vrátí do sálu, kde chce společně s Gruzií proti rozhodnutí obnovit hlasovací práva Rusku podat odvolání. Bude požadovat, aby Rusové v této organizaci byli zbaveni všech pravomocí a práv zastávat výkonné funkce ve výborech. Poté už se Ukrajina jednání PACE účastnit nebude.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na znovuudělení hlasovacího práva Rusku uvedl, že tohoto kroku lituje. "Škoda, že nás naši evropští partneři neposlechli a rozhodli se jednat jinak," napsal prezident na svém facebooku s tím, že o záležitosti předem diskutoval s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Delegáti těchto dvou zemí však až na výjimky navrácení hlasovacích práv Rusku podpořili.

Ukrajinská delegace v PACE se podle jejího šéfa Volodymyra Arjeva vrátí do Kyjeva, kde požádá parlament, aby se stažením z tohoto orgánu vyslovil souhlas a vydal k němu usnesení.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět let od zkázy letu MH17. Ruské lži bijou do očí, řekl nizozemský…

17.07.2019 17:04 Pět let poté, co protiletadlová raketa sestřelila letadlo společnosti Malaysia Airlines z linky…

Libye vydala bratra teroristy z Manchesteru, Británie pro něj poslal…

17.07.2019 16:20 Libye vydala Britům mladšího bratra pachatele sebevražedného teroristického útoku v Manchesteru,…

Děravá hranice. Z Česka do Německa se valí stále víc ilegálních migrantů

17.07.2019 16:06 Aktualizováno Počet migrantů, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se loni o něco zvýšil.…

"Vykopněte tu německou krávu!" Polák dostal trest za šíření nenávisti po…

17.07.2019 15:52 Soud ve Vratislavi dnes dvěma lety omezení svobody potrestal 42letého inženýra za nenávistné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama