Evropský soud odmítl polské justiční reformy. Rozhodnutí o ničem, zní z Varšavy

Pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie odmítající polské justiční reformy se týká již neexistujícího právního stavu, protože Polsko napadená ustanovení již upravilo. Podle agentury PAP to dnes řekl mluvčí vlády Piotr Müller. Dodal, že vláda čeká na další verdikty evropského soudu v této věci.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Soudní dvůr Evropské unie v pondělí konstatoval, že polské právní předpisy snižující věkovou hranici pro odchod do důchodu soudců nejvyššího soudu jsou v rozporu s unijním právem, protože narušují nezávislost soudců. Žalobu na příslušné zákony podala loni v říjnu Evropská komise a Polsko v následujících měsících dotyčná ustanovení změnilo a penzionované soudce vrátilo do funkcí.

Právě na to dnes poukázal vládní mluvčí Müller, když řekl, že zákony zpochybněné Evropskou komisí již byly upraveny, a proto se pondělní verdikt evropského soudu týká už neexistujícího právního stavu.

Nicméně soudní dvůr rovněž obecně konstatoval, že procesní podmínky a postupy zakotvené v nových polských předpisech nezaručují zcela autonomní výkon funkcí soudu a jejich ochranu před vnějšími zásahy, jež by mohly narušovat nezávislé rozhodování soudců.

Pokud jde o řízení, které se týká námitek nejvyššího soudu ohledně disciplinárních opatření v polském justičním systému, Müller řekl, že vláda stále čeká na rozhodnutí evropského soudu v této věci.

Uvedené námitky se týkají reforem Zemské soudcovské rady (KRS) z roku 2017, jež krom jiného mění volbu jejích členů a mandát k ochraně nezávislosti justice.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson chce odstranit irskou pojistku. Jednat o ni bude po 31. říjnu

20.08.2019 20:20 Britský premiér Boris Johnson se bude v příštích dnech snažit přesvědčit německou kancléřku Angelu…

V Itálii padla vláda. Premiér Conte ohlásil demisi a pustil se do Salviniho

20.08.2019 18:59 Aktualizováno Italský premiér Giuseppe Conte dnes v parlamentu ohlásil svou demisi. Italská vláda, na níž se…

Británie kvůli brexitu omezí svou účast na schůzkách EU

20.08.2019 18:44 Británie přestane posílat své zástupce na řadu schůzek Evropské unie, aby se mohli soustředit na…

Poslední šance na brexit s dohodou padla? Tusk pohřbil Johnsonův návrh

20.08.2019 18:04 Aktualizováno Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes odmítl návrh britského premiéra Borise Johnsona, aby v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama