Dánsko obrací doleva, premiérkou bude sociální demokratka Frederiksenová

Předsedkyně dánské sociální demokracie Mette Frederiksenová oznámila, že se dohodla s dalšími třemi stranami z levice a z levého středu na vytvoření vlády. Stalo se tak tři týdny po volbách, které se konaly 5. června, poznamenala agentura AFP. Sociální demokraté letos zformovali nové vlády také ve Finsku a Švédsku, připomněla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Dánsko, Kodaň
doporučujeme

"Teď jsme došli do cíle. Uvidíme, jak nová koalice dokáže přeměnit naděje dánských voličů v činy," oznámila v noci na dnešek Frederiksenová, která v jednačtyřiceti letech stane nejmladší dánskou premiérkou. O dohodě má ještě dnes informovat královnu.

Nová vláda má být jednobarevným menšinovým kabinetem, opírajícím se o podporu dalších stran, což je v Dánsku podle Reuters obvyklé uspořádání. Levice má v novém parlamentu po 5. červnu těsnou většinu.

Od nové vlády se nečeká zásadní zvrat v ekonomické politice, nicméně Frederiksenová slibovala štědřejší sociální výdaje po letech úspor, prosazovaných pravicovými vládami v zájmu snížení rozpočtového deficitu. Ty zahrnovaly i uzavírání škol a nemocnic, škrtání výdajů na služby pro seniory, postupné zvyšování důchodového věku ze stávajících 65 na celosvětově rekordních 73 let či zkrácení doby vyplácení podpory v nezaměstnanosti ze čtyř na dva roky. Sociálnědemokratická strana slibuje, že tento trend zastaví.

Strany nové koalice se podle Reuters také dohodly na zmírnění některých přísných opatření proti přistěhovalectví, a na plánech umožňujících zaměstnat více cizinců, přijmout další opatření k odstranění rostoucí nerovnosti či schválit závazný zákon o snižování emisí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Masakr muslimů ve Srebrenici. Nizozemí nese část viny, potvrdil soud

19.07.2019 12:09 Nizozemský nejvyšší soud dnes podpořil rozsudek soudů nižší instance, podle něhož nizozemský stát…

Atentátník ze Stockholmu si stěžuje: Ve vězení dostávám podřadné jídlo a…

19.07.2019 11:28 Terorista Rakhmat Akilov,, který spáchal v roce 2017 teroristický útok ve Stockholmu, při kterém…

Auto se vřítilo do davu v Británii. Z videa běhá mráz po zádech

19.07.2019 11:11 Sedmnáct lidí utrpělo ve čtvrtek večer zranění při srážce dvou vozů na pravidelném setkání…

Říšský sněm se opevňuje, před budovou bude bezpečnostní příkop s plotem

19.07.2019 09:12 Před historickou budovou Říšského sněmu v Berlíně vznikne deset metrů široký a 2,50 metru hluboký…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama