Dánsko obrací doleva, premiérkou bude sociální demokratka Frederiksenová

Předsedkyně dánské sociální demokracie Mette Frederiksenová oznámila, že se dohodla s dalšími třemi stranami z levice a z levého středu na vytvoření vlády. Stalo se tak tři týdny po volbách, které se konaly 5. června, poznamenala agentura AFP. Sociální demokraté letos zformovali nové vlády také ve Finsku a Švédsku, připomněla agentura Reuters.

Dánsko, Kodaň
doporučujeme

"Teď jsme došli do cíle. Uvidíme, jak nová koalice dokáže přeměnit naděje dánských voličů v činy," oznámila v noci na dnešek Frederiksenová, která v jednačtyřiceti letech stane nejmladší dánskou premiérkou. O dohodě má ještě dnes informovat královnu.

Nová vláda má být jednobarevným menšinovým kabinetem, opírajícím se o podporu dalších stran, což je v Dánsku podle Reuters obvyklé uspořádání. Levice má v novém parlamentu po 5. červnu těsnou většinu.

Od nové vlády se nečeká zásadní zvrat v ekonomické politice, nicméně Frederiksenová slibovala štědřejší sociální výdaje po letech úspor, prosazovaných pravicovými vládami v zájmu snížení rozpočtového deficitu. Ty zahrnovaly i uzavírání škol a nemocnic, škrtání výdajů na služby pro seniory, postupné zvyšování důchodového věku ze stávajících 65 na celosvětově rekordních 73 let či zkrácení doby vyplácení podpory v nezaměstnanosti ze čtyř na dva roky. Sociálnědemokratická strana slibuje, že tento trend zastaví.

Strany nové koalice se podle Reuters také dohodly na zmírnění některých přísných opatření proti přistěhovalectví, a na plánech umožňujících zaměstnat více cizinců, přijmout další opatření k odstranění rostoucí nerovnosti či schválit závazný zákon o snižování emisí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V nejlidnatější německé zemi začala škola, žáci musí mít roušky

12.08.2020 14:49 V nejlidnatější německé spolkové zemi, Severním Porýní-Vestfálsku, dnes po více než šesti týdnech…

Slovensko má 75 nově nakažených, nejvíc od konce dubna. Ohnisko je na jihu…

12.08.2020 14:09 Na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo 75 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

"Jako trest odnětí svobody." Páry oddělené koronavirem bojují o možnost…

12.08.2020 13:35 Každodenní stesk, osamělost a žádný fyzický kontakt jsou nedílnou součástí celosvětové pandemie…

Covid-19: V Německu rychle přibývá nových případů, ministr je skeptický…

12.08.2020 13:14 Aktualizováno V Německu začal po třech dnech opět strměji růst počet nově odhalených případů nákazy koronavirem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama